Beşkardeşler online alışveriş
Aydın Metal
Whatsapp iletişim
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

ÂLİMİN GÖRÜŞÜ

19-03-2020 09:50:08 - TÜRKİYE
834 OKUNMA | 1344 HİT
ÂLİMİN GÖRÜŞÜ

İnsanın huzur ve güven içerisinde yaşamasını hedefleyen İslam’ın temel ilkelerinden biri de hayatı korumaktır.

Özgür Adımlar
Bu ilke gereği insanın canına ve vücut bütünlüğüne kastetmek dinimizce en büyük günahlardan biri olarak görülmüş, başta kişisel temizlğe ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek yoluyla koruyucu hekimliğe önem verilmiş ve hastalıklara karşı şifa aranıp tedavi olunması istenmiştir. Bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirleri almak da bu bağlamda bizzat Hz. Peygamber tarafından emredilmiştir. “Bir yerde veba olduğunu duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde veba çıkarsa o bölgeden de ayrılmayın!” buyuran (Buhârî, Tıp 30; Müslim, Selâm 32/92-96.) Hz. Peygamber “Hastalık taşıyan kişi sağlam kişinin yanına gitmesin!” (Buhârî, Tıp, 53) diyerek de salgın hastalığa karşı tedbirli olunmasını vurgulamıştır. Bulaşıcı hastalığı bulunan bir kişiyle musafaha yapmayarak geri göndermesi (Müslim, Selâm, 36/126) onun, toplum sağlığını korumak yönündeki kararlığını göstermektedir. 
 
Bu bağlamda, sağlık otoritelerince “küresel salgın” olarak ilan edilen bir hastalık zuhur edince hem kişi hem toplum sağlığını tehlikeye maruz bırakmamak ve bu yolla İslam’ın vazgeçilemez değerde gördüğü “hayatı korumak” ilkesini gerçekleştirmek amacıyla özellikle yüksek risk grubunda bulunanların cemaatle namaza ve Cuma namazlarına katılmaları caiz olmayacaktır. Zira toplu halde eda edilen bu ibadetlere katılmak için sağlıklı olmanın yanında başkasını rahatsız etmemek de dinimizde temel bir duyarlılık olarak kabul edilmiştir (Buhârî, Ezan, 160; Müslim, Mesâcid, 17/68-77; Ebû Davud, Salât, 217). Soğan ve sarımsak yiyenlerin camiye gelmemelerini isteyen Hz. Peygamber’in (Ebû Dâvûd, Et’ıme, 40) “İslâm’da zarar vermek de zarara zararla karşılık vermek de yoktur” (Muvaṭṭa, Aḳdıye, 31; Müsned, I, 313; İbn Mâce, Ahkâm, 17) buyruğu da bunu gerektirmektedir. Nitekim doğal afet veya salgın hastalık sebebiyle cemaate katılmanın zor veya tehlikeli olduğu zamanlarda sahabe-i kiramın, ezandaki “Haydin namaza!” ifadesi yerine “Namazı evinizde kılın!” cümlesini okuttukları bilinmektedir (Buhârî, Müslim). Asr-ı saadet ve sahabe-i kiram dönemlerine ait bu bilgi ve uygulamalara dayanan İslam âlimleri toplu halde eda edilen ibadetlere katılmak için sağlıklı olmanın yanında başkasını rahatsız etmemenin de gerekli olduğunu belirtmişlerdir (Serahsî, Mebsût, II, 22-23; Kâsânî, Bedâi, I, 258; Şirbînî, Muğni, I, 474, 537; İbn Abidîn, Reddü’l-Muhtâr, I, 661). 
 
Bulaşıcı hastalık tehlikesinin bütün bir toplumu ve hatta insanlığı tehdit eden küresel bir boyut kazanması durumunda kamu otoritesinin toplu alanlarda bulunmayı ve toplu faaliyet yapmayı yasaklama yetkisi yanında toplu ibadet yapmayı da geçici olarak durdurma yetkisi vardır. İslam’ın “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın!” (Bakara 2/195); “Kendinizi öldürmeyin!” (Nisa 4/29); “Sizden olan yöneticilerin emirlerini yerine getirin!” (Nisa 4/59) buyrukları doğrultusunda, devletin bu kararına uymak da farzdır.
 
Prof. Dr. Ahmet YAMAN 
Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi
Güven Yapı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Vatandaş Kemal 3 ay önce2020-03-19 18:27:44

Bu insanlar hakikaten çok art niyetli ve cahiller. Hocanın ifadelerini cımbızla çekip ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar. Siz gidin Hüseyin Hocanızi dinleyin de virüsü yayın olur mu? Adam ayet ve hadisler ile izah etmeye çalışıyor siz ne diyorsunuz?

0
-0
Cahil 3 ay önce2020-03-19 17:12:49

Hüseyin Harputoğlu hocanız, virüs öldürmez Allah öldürür, cemaatle namaza devam diyordu. Böyle cahiller olduğu sürece ölümler fazla olacaktır.

0
-0
Bedevi 3 ay önce2020-03-19 14:24:11

BEN ASIL ŞU YAZIYI YAZAN VE GENEL BİLGİYİ VEREN İLAHİYATÇI,DİYANETÇİ,VE SÖZDE DİN ADAMLARININ (HZ.PEYGAMBERİN)DİYE SÖYLEMESİ VE YAZMALARI DAHA ÜZÜCÜ.TEK HAK DİN İSLAM DİNİMİZ DEĞİLMİ?SON PEYGAMBER BİZİM PEYGAMBER EFENDİMİZ DEĞİLMİ? SİZ VE SİZİN GİBİ KENDİSİNE FAYDASI OLAMAMIŞ KİŞİLERİN PEYGAMBER

0
-0
Akyazılı 3 ay önce2020-03-19 13:11:54

Siz kimin ümmetisiniz be ilahiyatçı varlıklar.Hz.Peygameber demekte ne demek.Siz HZ.Peygamber efendimiz bile diyemiyor ve söyleyemiyorsunuz.ALLAH SÖYLETTİRMİYOR.ÇÜNKÜ İLMİNİZ SİZE BİLE FAYDA VERMEMİŞ

0
-0
İşte Akyazı Sağlık Kampüsü'nün görseli
1 / 15
KARAKTEM HALI YIKAMA AKYAZI
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama