beşkardeşler250809
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
AKTAŞ SÜRÜCÜ

Akıncı İHA Projesi sona yaklaştı

28-01-2019 11:11:21 - TÜRKİYE
509 OKUNMA | 711 HİT
Akıncı İHA Projesi sona yaklaştı

Terörle mücadelede için önemi büyük olan yeni SİHA'ların yapımında sona gelindiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeledi.

AKYAZI PANJUR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Tesis ve Hizmetlerin Toplu Açılış Töreni'nde önemli bir müjdeyi paylaştı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi insansız hava aracının, silahlı olarak çok büyüğünü yapıyoruz ki birkaç ay içinde bitecek ve o, dünyada örnek teşkil edecek." dedi.
 
Erdoğan'ın bahsettiği proje, yüksek irtifa uzun havada kalış (HALE) sınıfı Akıncı Taarruzi İHA projesi.
 
AKILLI BOMBALARI ÜZERİNDE TAŞIYACAK
 
Akıncı İHA Projesi kapsamında; 5 ton ağırlığında, 900 kilogram faydalı yük, 450 kilogram dahili faydalı yük taşıyabilecek bir İHA hayata geçiriliyor. Tamamen yerli imkânlarla üretilecek olan Akıncı, daha etkili füze ve akıllı bombaları üzerinde taşıyabilecek.
 
Birçok yeni teknolojiyi üzerinde barındıracak olan Taarruzi İHA Akıncı’nın, 2019’un ilk çeyreğinde gökyüzüyle buluşması hedefleniyordu.
 
24 SAAT HAVADA KALABİLİYOR
 
40 bin feet irtifaya kadar çıkabilen Taarruzi Akıncı sistemi, 24 saat havada kalabiliyor ve faydalı yük taşıma kapasitesi 1.350 kilograma kadar ulaşıyor. Bu özellikleriyle, savaş uçaklarımızın yaptığı bir kısım görevleri icra edebiliyor.
 
Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapabilecek.
 
SAVAŞ UÇAKLARININ YÜKÜNÜ AZALTACAK
 
Akıncı’nın taşıdığı elektronik sistemler, milli olarak geliştirilen ve geliştirilecek sistemler olacak.  Akıncı, bu sistemleri bir arada taşıyabilen, havadan taarruz gücüne sahip ve hızlı şekilde hedefe angaje olabilen bir sistem. Adeta savaş uçaklarımızın yükünü azaltacak, onların görevlerini, havadan bombardımanı da icra edebilecek.
 
Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava füzeleriyle donatabileceğimiz Akıncı İHA, hava görevlerinde de kullanılabilecek. Akıncı, kendi sınıfında 3 sene içinde dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelecek.
 
İlhan Halı Yıkama Akyazı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
AKYAZIDA YOLLAR SICAK ASFALT İLE BULUŞTU
1 / 15
Elli4Park
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama