Yasin Emlak
10 K Grup
Ellidört Park

Yaşayan Sokak projesi hayata geçti

21-09-2023 19:29:38 - SAKARYA
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti

Büyükşehir Belediyesi ve Marmara Belediyeler Birliği ortaklığıyla gerçekleştirilen Yaşayan Sokak Projesi’nin açılışı yapıldı.

Lonca Doğalgaz
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Marmara Belediyeler Birliği ortaklığıyla hayata geçirilen Yaşayan Sokak projesinin açılışını gerçekleştirdi. Oldukça yoğun bir katılımın olduğu programa AK Parti Milletvekilleri Lütfi Bayraktar ve Murat Kaya, ilçe belediye başkanları, il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, Büyükşehir bürokratları, muhtarlar, STK ve oda temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı.
 
Açılışın ardından sokakta çocuklarla buluşan Başkan Yüce, SGM yaz kursu öğrencileri tarafından özel olarak hazırlanan resim sergisini gezdi. Sokakta ayrıca yer alan pamuk şeker ve simit tabyası gibi nostaljik argümanlar da katılımcıların ilgisini çekti. Şehrin sokaklarını yaya ve çocuk dostu birer kamusal mekâna dönüştürme amacıyla gerçekleştirilen projede, şerit genişliklerinin azaltılması, boyama, bitkilendirme ve kent mobilyası yerleştirme gibi birçok çalışma uygulandı.
 
Akıllı şehirler inşa ediyoruz
 
Konuşmasında akıllı şehir uygulamalarına vurgu yapan Başkan Yüce, “Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizi daha yaşanılabilir hale getirmek için gündüz gece çalışıyoruz. Yaşadığımız teknoloji çağında, yeni nesil akıllı teknolojilere istediğimiz anda istediğimiz yerde ulaşabiliyoruz. Şehrimizde ulaşımdan, trafik sistemlerine, mobil uygulamalardan, elektronik rehberlere kadar pek çok alanda akıllı şehir sistemlerini uygulamaya koyarak şehrimizi dijital dünyaya entegre ediyoruz. Tüm dünyada artık şehirler daha yoğun nüfusa, daha yoğun trafiğe, daha çok çevre sorunlarına ev sahipliği yapıyor. Bizler de bu sorunları ortadan kaldırmak, daha yaşanılabilir kentler oluşturmak için daha akıllı, teknolojik şehirler, daha yaşayan sokaklar inşa etmeye gayret ediyoruz. Ne demişler; hayat bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Bizler çalışmalarımıza durmadan, yılmadan devam ederek projelerimizi hemşerilerimizin faydasına olacak şekilde ifa ediyoruz” diye konuştu.
 
Daha yaşanılabilir sokaklar için “Yaşayan Sokak” Projesi
 
Başkan Yüce projeyle birlikte sosyal yaşamı destekleyen alanların oluşturulacağını ifade ederek, “Bugün sokaklarımıza baktığımız da sosyal anlamda çocuklardan yalıtılmış, sadece geçiş amaçlı kullanılan bir alan. Marmara Belediyeler birliği iş birliği ile hemşerilerimizin, muhtarımızın ve tabii çocuklarımızın görüşlerini alarak Donat Sokak’ta Yaşayan Sokak projemizi gerçekleştirdik. Bu projemiz sayesinde sokakları hemşerilerimiz için daha güvenli, sağlıklı, yaşanabilir ve sosyal yaşamı destekleyen bir yaşam alanı oluşturduk. Çocuklarımız bizim zamanlarımızdaki gibi sokakta güvenle oyun oynayabilecek, yürüyüş  yapabilecekler. Bunun yanı sıra şerit genişliklerini azaltarak boyama, bitkilendirme gibi işlemleri gerçekleştirerek hem çocuklarımız için hem de hemşerilerimiz için güvenli bir alan oluşturduk. Daha önce belirttiğim gibi bu proje sadece bir başlangıç. Projenin asıl değeri, mahalle sakinlerimizin katılımı ve geri bildirimleri ile belli olacak inşallah. Tüm bunların yanı sıra Milli Eğitim Müdürlüğümüz iş birliği ile okul bahçelerimize çocuklarımızın geleneksel çocuk oyunları oynayabilmeleri için oyun alanları boyamaları yapıyoruz. Tüm gayretimiz, hizmetimiz çocuklarımız için. Unutmayalım ki, çocuklar gülerse, dünya güler” şeklinde konuştu.
 
Silinmeye yüz tutmuş şenlikleri tekrar canlandıracağız
 
Konuşmasının sonunda projenin hayırlı olmasını dileyen Başkan Yüce, “Yaşayan Sokak projemiz sayesinde arabaların sokağı işgal etmediği döneme dönüyoruz. Mahalle sakinlerinin birbiri ile sohbet muhabbet ettiği, kaynaştığı, çocukların oyun oynadığı bir sokak inşa ettik. Böylece silinmeye yüz tutan şenlikleri Donat Sokağı’mızda göreceğiz. İnşallah sokak sakinlerinin fikirleriyle ‘Yaşayan Sokak’ uygulamalarımızı daha da geliştirecek, yenilerini minik çocuklarımız için hayata geçireceğiz. Yaşamın kalbi olacak olan ‘Yaşayan Sokak’ projemizin Sakarya’mıza, miniklerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
Çocuk her şey demektir
 
Programda konuşan AK Parti Milletvekili Lütfi Bayraktar, “Çocuklar bizim kıymetlilerimiz ve geleceğimizin teminatıdır. Bu anlamda onların yetişmeleri, oyun oynamaları ve özgürlükleri çok önemlidir. Bir ülke için çocuk her şey demektir. Yaşayan Sokak projesi gerçekten çok önemli proje. Bu vesile ile çalışmada emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
 
AK Parti Milletvekili Murat Kaya ise, “Yaşayan Sokak projemizin Sakarya’mıza ve mahallemize hayırlı olmasını diliyorum. İllerimizi ve ilçelerimizi karış karış geziyoruz. Vatandaşlarımızın dertlerini dinliyoruz. Sıkıntıları varsa çözmeye gayret ediyoruz. 1994 yılında Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul’da başlayan belediyecilik anlayışını karış karış gezerek hayata geçirmeye çalışıyoruz. Ben bu vesile ile Başkanımız Sayın Ekrem Yüce’ye bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
Ürdüç
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
UB Group
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti
Yaşayan Sokak projesi hayata geçti

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
MSB acı haberi duyurdu: Yarbay şehit oldu
1 / 15
Yakıcı Garden

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Akgün restoran