Avn Center
Çarşı Pazar
Hacıoğulları Pide Kebap Lahmacun 2

Tarımda imza proje başladı

24-11-2022 15:06:33 - SAKARYA
Tarımda imza proje başladı

YAKICI MOBİLYA
Erenler Alancuma’da 600 dönüm üzerinde başlatılan UTÇEM projesi için hazırlanan meyve bahçelerinde 26 türden 62 çeşit meyve yetişiyor. Son olarak ceviz ve muşmulanın toprakla buluştuğu tarımsal üretim projesinin, Sakarya’nın ismini ‘dünyanın en iyileri’ arasına sokması hedefleniyor. Yüce, “Bilimi, beceriyi, tecrübeyi harman ettik ve ortaya harika bir şey çıktı” dedi.
 
Türkiye’nin tarım geleceğine yön verecek Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi projesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Tarımsal kalkınma hamlesinin en önemli projelerinden olan UTÇEM alanında Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, muşmula ve ceviz fidanlarını toprakla buluşturdu.
 
15 bin adet fidan toprakla buluşacak
 
Erenler Alancuma bölgesinde 550 dekar alan üzerinde kurulan proje alanında daha önce 26 türden 62 çeşit meyvenin dikimi gerçekleştirilecek. Şu ana kadar proje alanında yaklaşık 10 bin adet fidan toprakla buluşturulurken toplamda 15 bin 147 adet fidanın dikimi gerçekleştirilecek.
 
Tarım üzerine yoğunlaşan bir nesil yetiştirmek ve Sakaryalı çiftçilere eğitim vermek hedefiyle çalışmalara devam edilen UTÇEM’de şu ana kadar yaklaşık 10 bin adet fidan toprakla buluşturuldu. Bu projenin Sakarya’yı tarımsal üretimde ‘dünyanın en iyileri’ arası sokması hedefleniyor.
 
Tarım 4.0 ile güçlü bir sistem
 
Vişne, ayva, armut, kiraz, Trabzon hurması, hünnap, üzüm, ahududu, böğürtlen, badem, kayısı, elma, şeftali, nektarin, avokado, kivi, erik, aronya, kestane, fındık, incir, muşmula ve cevizden oluşan meyve bahçelerinde sulama sistemleri ve bitki telli terbiye sistemleri tamamlandı.
 
Türkiye’nin tarım geleceğine katkı sunması hedeflenen UTÇEM projesinde tarım 4.0 vizyonu ile güçlü bir sistem oluşturuluyor. Projede bitkilerin su ihtiyacı, gübreleme zamanı, ilaçlama zamanı ve hasat zamanını belirleyip devreye alan otomatik bir sistem geliştirildi. Büyükşehir UTÇEM’le tam donanımlı ve profesyonel tarım faaliyetleriyle Türkiye’nin tarım geleceğine ışık tutacak nesiller yetiştirmeyi hedefliyor. Ayrıca tarımsal üretimde Sakarya’dan ülkeye güçlü bir desteğin sunulması planlanıyor.
 
UTÇEM’de sona yaklaşıldı
 
Muşmula ve Ceviz fidanlarını toprakla buluşturduktan sonra açıklamalarda bulunan Başkan Ekrem Yüce, “UTÇEM proje alanındaki çalışmalarımızda son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Daha önceleri şehrin katı atık deposu olarak kullanılan toplamda yaklaşık 600 dönümlük arazi olan proje alanımızı ıslah ederek meyvecilik üstüne demonstrasyon haline getirdik. Burada çeşitli meyve türlerini ekerek buradaki adaptasyon kabiliyetlerini izleyeceğiz” dedi.
 
Tarım Lisesi ihale aşamasında
 
Şu ana kadar 26 türden 62 çeşit meyvenin ekimini gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Yüce, “Proje alanını sadece demontrasyon alanı düşünmedik bir de eğitim alanı yaratmayı planladık. Milli Eğitim Bakanlığımızla yapmış olduğumuz protokolle proje alanına uygulamalı tarım lisesi yapmayı karar aldık. Yerini belirledik. Şua anda ihale aşamasına gelindi. İnşallah buraya bir tarım lisesini kazandıracağız. Kuracağımız tarım lisesinde okuyacak öğrencilerimize burs sağlayacağız” diye konuştu.
 
Başkan Yüce, “Biz şehrimizin tarımsal faaliyetlerinde en üst düzey, bilimi, beceriyi ve tecrübeyi harman ederek çok daha teknolojik üretim alanları oluşturuyoruz. Burada ayrıca kapalı seramız, topraksız tarım alanımız olacak. İdari binamız ve köy evlerimizde proje alanı içerisinde olacak. Bu çalışmalarımızın Sakaryalılara, çiftçilerimize, üreticilerimize hayırlar getirmesini dileyerek bize destek olan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Ürdüç
Tarımda imza proje başladı
Ürdüç
Tarımda imza proje başladı
Tarımda imza proje başladı
Tarımda imza proje başladı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Halkci 1 hafta önce2022-11-25 06:00:22

Uzaya araçta yollayın bari, siz sakarya belediyesisiniz. Göreviniz kamu hizmeti yapmak, insan taşımak mesela, su borularini yenilemek gibi. Bu yaptığınız çalışma çiftçiye nasıl bir hayır getirecek. Bu ekimden kazandığınız paraları çiftçiye mi vereceksiniz yok. Adamın işini elinden alıyorsun, aynı çikolata üreterek çikolata üretenler e yaptığın gibi.

1
-1
Misafir 54 1 hafta önce2022-11-25 00:43:34

Vekili çocuk oynatir baskani mantar üretir suc kimde bizde millet meselesi dedik vurduk mührü sonuc ortada

0
-0
Standart vatandaş 1 hafta önce2022-11-24 19:26:38

Ekrem Bey emeklilikte yapacağın İşlerle uğraşma... Ormanköy-Akyazi yoluna patates ek istersen biter belki...Senin işin hizmet tarım çiftçinin işi...

1
-0
Muhalif 1 hafta önce2022-11-24 15:20:30

Başkan bu kadar zorlama. İşiniz tarım yapmak değil. Dünyadaki hangi gelişmiş ülkede belediye muşmula üretiyor. Bırakın tarım alanını çiftçi eksin, uğraşsın. Siz iyi bir şey yaptığınızı düşünerek bunu yapıyorsunuz ama yanlış. Yanınızda kimse yok mu size bunun yanlış olduğunu söyleyen. Belediyenin görevi hizmet etmektir, üretim yapmak değil.

1
-0
Vatandaş 1 hafta önce2022-11-24 15:20:09

Biri şu adama sadece tarım kenevir süt bal bisiklet ile beledicilik olmayacağını anlatsın artık

0
-0
Afad Akyazı'da Çök Kapan Tutun tatbikatı gerçekleştirdi
1 / 15
İstanbul Outlet Oturma Grupları
Akyazı Emlak

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

YASİN EMLAK yeni