Elli4 Park Evleri
Aydın Metal
Akyazı Emlak

O işletmeler için yeni korona kararı

03-11-2020 20:13:18 - SAKARYA
2076 OKUNMA | 3091 HİT
O işletmeler için yeni korona kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Paket servis hariç lokanta, restoran, pastane, berber, kuaför gibi yerlerde hizmetler saat 22’de sona erecektir.

YAKICI MOBİLYA
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Paket servis hariç lokanta, restoran, pastane, berber, kuaför, yüzme havuzu, kaplıca, internet kafe, halı saha, tiyatro, sinema gibi yerlerde hizmetler saat 22’de sona erecektir" dedi.
 
Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:
 
* Deprem anının hemen ardından devletimiz tüm imkanlarıyla İzmirli kardeşlerimizin imkanına koşmuştur. Diğer şehirlerden alınan yardımlarla depremzedelere yardım çalışmaları sürmüştür.
 
* 110 kişinin enkaz altından cansız bedeni çıkartılmıştır. Bin 27 yaralımız vardır. Arama kurtarma çalışmalarıyla enkaz altından sağ çıkarılan kişi sayısı 107’dir.
 
* İlk depremin ardından bölgede 44’tanesi 4’ün üzerinde olmak üzere bin 600’e yakın artçı sarsıntı kaydedilmiştir. Yükselen deniz Sığacık mahallesini 1 metre altından bırakmıştır. 44 tekne karaya oturmuştur.
 
YIKILAN BİNALARLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI
 
* Bakanlıklarımız ve ilgili tüm kurumlarımız imkanlarını depremzedeler için seferber etmiştir. Yargı yapılan ve yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlatmıştır.
 
* Kızılay ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu İzmir halkına destek vermek için gece gündüz sahadadır.
 
* Evleri hasar gören, veya evlerine girmek istemeyen depremzedeler için 2700 çadır kurulmuştur.
 
* Yıkılmış veya yıkılacak durumda bulunan binalardaki vatandaşlarımıza 30 bin lira eşya yardımı yapıyoruz.
 
* Evlerini taşıyacak mülk sahiplerine 15 bin lira, kiracılara 5 bin lira taşınma yardımı veriyoruz. 29 milyon liralık kaynak gönderilmiştir.
 
* İzmir depreminde işleri yıkılan, iş yeri yıkılan ve ya hasar gören denizin taşması sebebiyle iş yeri sular altından kalan vatandaşımıza 50 bin liraya kadar hibe desteği verilecektir. En çok hasar Bayraklı’dayken Bornova, Aliağa ve Seferihisar ilçelerimiz takip ediyor.
 
DEPREM KONUTLARININ İNŞASI 1 AY İÇERİSİNDE BAŞLAYACAK
 
* Deprem konutlarının inşasına 1 ay içinde başlamayı planlıyoruz. Bugüne kadar İzmir’de TOKİ vasıtasıyla yapılıp teslim edilen konut sayısı da 16 776’dır. Sadece 50 yılda yaşadığımız depremler bile karşımızdaki tehlikenin büyüklüğünü göstermeye yeterlidir.
 
* İzmir’den önce Elazığ ve Malatya depremlerini yaşamıştık. Yer kürenin işleyiş kanunlarının neticesi olarak depremlerinin önüne geçemeyiz. Ama felaket öncesinde yapabileceğimiz çalışmalar vardır. Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırarak, denetimleri sıklaştırarak, insanlarımızı bilinçlendirerek binalarımızı sağlama almak mecburiyetindeyiz.
 
* Bu yıl 100 bin konut üretimine ulaştık. Önümüzdeki yıl 100 bin konut üretimini planlıyoruz. Vatandaşlarımızın desteğiyle bu çalışmaları hızlandırma bir an önce binalarımızı, şehirlerimizi güvenli hale getirmek zorundayız. İnsanlarımızın canı hiçbir şeyden daha değerli değildir.
 
* Dayanışmaya kardeşliğe en çok ihtiyacımız olduğu günlerde provakatif ve yalan haberlerle gündemi zehirlemeye çalışanların ortaya çıkmasıdır. Kızılay’ın deprem bölgesinden olmamasından, deprem zedelere çadır verilmemesinden sosyal medyadaki birçok yalan tedavüle sürülmüştür.
 
* Daha bu sabah bir evladımızı yıkıntılar altından çıkarmanın sevinici yaşadığımız bir günde, enkazların hala kaldıralamadığından şikayetçi olacak kadar cahil, izansız, vicdansız bir kişiyle deprem tartışması yapmak millete zulümdür.
 
* Deprem gibi ortak bir acıyı istismar edenlerin insanlıktan nasibini almamış kalbi kin ve nefretle kararmış mahluklar olduğuna inanıyorum. Kabinemle toplantı yaptık. İzmir Büyükşehir Belediye başkanı da oradaydı. Çünkü değerlendirmeleri iyi yapmak lazım. Biz Kabine yönetmiyoruz.
 
* Biz Türkiye Cumhuriyetini yönetiyoruz. Rabbimden ülkemizi her türlü felaketten, salgın hastalıktan korumasını niyaz ediyorum. Temenni ederdim ki muhalefetin başındaki zat ‘Bize ne düşer’ sorusunu sorsun.
 
YERLİ CORONA AŞISI
 
* Türkiye bazı şehirlermizde zaman zaman endişe verici artışlara rağmen genel olarak kontrollü bir süreç yaşıyor. Sağlık altyapımızın gücü, sağlık çalışanlarımız sayesinde bu alanda herhangi bir sorunla karşılaşmadık.
 
* Aşı çalışmaları dünyada ve ülkemizde devam ediyor. Yıl sonunda yurt dışında üretilen aşının ülkemizde kullanılacak hale geleceğine inanıyorum. Yerli aşının da Sonbahar zamanında hazır hale gelecektir.
 
YENİ KARARLAR ALINDI
 
* Özel sektör kamuda esnek mesai uygulaması teşvik edilecek.
 
* Pazar yeri ve marketlerde denetim artacak.
 
* Paket servis hariç lokanta, restoran, pastane, berber, kuaför, yüzme havuzu, kaplıca, internet kafe, halı saha, tiyatro, sinema  gibi yerlerde hizmetler saat 22'de sona erecektir.
Sakarya Haber

Emren Bilisim Akyazi

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Ozturk 3 hafta önce2020-11-04 11:27:41

Okulun neden güvensiz oldugunu milli egitimin okullara gönderdigi genelgeyi ögrenirsen anlarsın. Yada bir ogretmenede sorabılırsin ben burdan yazmayım.

0
-0
vatandaş 1 ay önce2020-11-04 01:20:36

kış geldi istesenizde istemesenizde insanlar erkenden evlerindeler zaten küçük esnafla oynayıp durmayın zaten kıt kanat gidiyorlar.GÜCÜNÜZ YETİYORSA fabrika çalışma saatlerine ve düzene el atın tabi yerse zengin hemen tehtit eder Kardeşim biz akşama kadar fabrikada kucak kucağa çalışıyoruz esnaf 22 de kapatsa ne olacakBAKIN BEN POZİTİFİN EVDEYİN VE BUNU FABRİKADAN KAPTIM.Berberden değillllllll

1
-0
Akyazi 1 ay önce2020-11-04 00:01:47

Okullar kadar güvenli yer yok babalar kahvede analar kafede pazarda gezsin ama çocuklar niye okula gidiyo o okula gidemedikleri günleri siz mi telafi edeceksiniz çocuklar okul hariç heryerde gezdi park deniz alış veriş merkezi daha sayamadiklarim koskoca insanlar maskesiz gezsin okul niye açılmış

0
-2
Orhan 1 ay önce2020-11-03 23:39:29

Virüs gecelerimi sokağa çıkıyormuş Millet gündüz el ele kol kola.......akşam ayrıl virüs vaaarrr... Bence bu on alistirma...yakında sokağa çıkma kisitlamalarina başlarlar...

1
-0
genç 1 ay önce2020-11-03 21:47:03

varsayalım 12 de kapanıyor bu işletmeler 2 saat erken kapanınca mı sorun çözülecek, esnaf zaten kan ağlıyor . Madem bir sıkıntı var okulları neden açıyorsunuz küçücük çocuklar okulda

0
-0
Aradığınız Tüm Lezzetler Afiyet Izgarda
1 / 15
KARAKTEM HALI YIKAMA AKYAZI
Deniz Mobilya

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama