KURBAN 2024
NETWORKS
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Toprak Turizm

Kimlik ve ehliyetlerini değiştirmeyenlere uyarı

21-05-2024 20:20:40 - SAKARYA
Kimlik ve ehliyetlerini değiştirmeyenlere uyarı

Hardal Burger Akyazı
Eski ehliyet kimliklerin de geçerlilik süresinde ise sona yaklaşıldı. Son güne kalmamak, uzun kuyruklarda beklememek ve cezai duruma düşmemek için kimliklerin bu günlerde değiştirilmesi tavsiye edildi.
 
Henüz çipli yeni kimliğe geçmeyenler için kritik sürece girildi. Bilindiği üzere 2024 yılının gelmesiyle birlikte bankalar işlem yapmak için çipli kimlik şartı aramaya başlamıştı. Yani eski kimliklerle artık banka işlemi yapılamıyor. Bununla birlikte eski ehliyet kimliklerin de geçerlilik süresinde ise sona yaklaşıldı.
 
Eski kimlikler ne zaman değişecek?
 
Çipli kimlik ne zaman değişecek? Merak edilen soruların cevabı 2024 yılının yaklaşmasıyla birlikte en çok merak edilip araştırılanlar arasında yer alıyor. Bilindiği üzere 2023 itibarıyla banka işlemleri için çipli kimlik zorunlu hale getirildi.
 
KİMLİK KARTI YENİLEME SON GÜN NE ZAMAN?
 
TC Kimlik kartlarının geçerlilik süresi 10 yıl olup, 10 yıllık sürenin bitimini izleyen tarih itibari ile başvuru üzerine yenilenir. TC Kimlik kartlarının geçerlilik tarihi kart üzerinde yer almaktadır. Kimlik yenileme işlemleri 31 Aralık 2024 tarihine kadar devam edecek.
 
Fakat ilerleyen günlerde kimlik değiştirmek için çok fazla müracaat olacağından bu günlerde değişimin yapılması uzmanlar tarafındanda tavsiye ediliyor.
 
TC Kimlik kartını yenileyebilmek için öncelikle kimlik kartı randevu alınması gerekiyor.
 
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr/ web portalı ve E-devlet üzerinden ya da Alo 199 numaralı Çağrı Merkezinden randevu alınıyor.
 
130 TL kimlik değiştirme ücreti Ptt, vergi dairesi yada anlaşmalı bankalara yatırılıyor.
 
Randevu gününüzde eski kimliğiniz ve biyometrik fotoğrafınızla birlikte gittiğiniz nüfus müdürlüğünde kimlik yenileme işlemini yapılabiliyor. 
Güven Yapı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Doğrucu 1 ay önce2024-05-21 22:53:57

Soygun…kimlik değiştirme , ehliyet değiştirme Hepsi vatandaşın cebinde çıkıyor..

2
-0
Sakarya düzce sınırında kaza: 6 yaralı
1 / 15
İstanbul Outlet

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

süvari