Yasin Emlak
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Fenomen operasyonunun detayları ortaya çıktı

10-07-2024 15:09:40 - SAKARYA
Fenomen operasyonunun detayları ortaya çıktı

Özgür Adımlar
Sakarya'ya uzanan kara para aklama ve resmi belgede sahtecilik soruşturması çerçevesinde Neslim Güngen ve İnanç Güngen'in de aralarında bulunduğu fenomenlerin gözaltına alındığı operasyonun görüntüsü ve yeni detayları ortaya çıktı.
 
İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde "suç işlemek amacıyla örgüt kurma, suçtan kaynaklanan malvarlığın değerlerini aklama, resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık" suçlarına yönelik yeni bir çalışma gerçekleştirildi.
 
Savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dün sabah İstanbul merkezli  Sakarya'nın da aralarında olduğu 25 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.
 
Yapılan teknik ve fiziki takibin sonunda 134 adrese yapılan baskınlarda, fenomenler Neslim Güngen ve İnanç Güngen'in de aralarında bulunduğu çok sayıda şüpheli gözaltına alınmıştı. Bugün operasyona ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı.
 
 
Çok sayıda suç aleti bulundu
 
Operasyonda; çok sayıda fişek, narkotik madde, yasadışı ilaç, kozmetik ürün, nakit para, sahte uygunluk belge düzenlendiği tespit edilen epilasyon, popo kaldırma, bölgesel zayıflama, selülit cihazı, buhar makinası, sıkılaştırma cihazı, cilt bakım makinası, yağ parçalama vb. medikal cihazlara el konuldu öğrenildi.
 
Sosyal medya fenomeni olarak bilinen ve ülke genelinde kendilerinin ve franchaiselarının toplam 50 güzellik salonu olan Neslim Güngen ve İnanç Güngen'nin sahte ustalık/kalfalık belgeleri düzenleyerek vasıfları uygun olmayan kişilerin iş yeri açmalarına aracılık ettikleri öğrenildi.
 
746 şikayet var
 
Aynı zamanda sahte CE belgeleri düzenleyerek herhangi bir UTS kaydı olmayan, yönetmeliklere aykırı ürettikleri cihazlarla ülke genelinde toplam 44 ayrı Taksirle Yaralama suçuna sebep oldukları, açık kaynaklarda benzer içerikli 746 şikayetin yer aldığı, dolandırıcılık suçundan elde edilen suç gelirini diğer bayilerle yapılan anlaşmalar esnasında muvazaalı taşınır ve taşınmaz devirleri üzerinden aklamaya yönelik eylemlerde bulundukları belirlendi.
 
Sahte ustalık kalfalık belgesi düzenlediler
 
Sahte ustalık kalfalık belgelerini 2 bin TL’ye Ankara’daki sahte belge düzenleyen kişiye hazırlatıp, franchaiselarına 20 bin liraya sattıkları, MEB, Halk Eğitim kurumlarla yapılan yazışmada franchaise’ların çoğunun sisteme kayıtlı belgesinin mevcut olmadığı, Ürün takip sistemi Sağlık Bakanlığı ile yapılan yazışmada UTS veri tabanına kayıtlı herhangi bir ürünlerinin bulunmadığı, Sahte üretilen CE belgelerinin teknik dosya ve test süreçlerine haiz olmadığı tespit edildi.
 
Yasa dışı makine satışı
 
Neslim Güngen, franchaiselarından hizmet aldığı esnada sağlığı olumsuz etkilenen müşterilerin şikayeti üzerine, taksirle yaralamadan işlem gören franchaiseların, kendilerine yasa dışı makine satışı yapan Gürgen’in aleyhine dolandırıcılık müştekisi oldukları öğrenildi.
 
Yumak iplerle nemlendiriciyi birleştirip, gençlik ipi diye pazarladılar
 
Herhangi bir özelliği olmayan yumak ipler ile marketten alınan sıradan nemlendirici kremlere N.G. etiketi basılarak kolajen ip tedavisi, gençleştirme ipi vb. adlar altında pazarlama yapıldığı ve müşterilerin bu şekilde dolandırıcılık mağduru edildiği belirlendi.
 
İsim hakkı için taşınır taşınmaz malları bedelsiz aldılar
 
Ayrıca, franchaise anlaşması yapmak isteyen kişilerden isim hakkı adı altında yüksek meblağda para talebinde bulunulduğu ve ödemelerin banka kanalıyla değil taşınır veya taşınmaz malların bedelsiz devri şeklinde gerçekleştirildiği, İsim hakkı ödemesi olarak bedelsiz devralınan taşınır ve taşınmaz malların suçta işbirliği içerisinde olunan galerici ve emlakçılar üzerinden vergisel suçlara ve suç gelirlerinin aklanmasına ilişkin kriminal faaliyetlere konu edildiği saplandı.
 
Yönettikleri paranın toplam hacmi 1.5 milyar TL
 
Neslim Güngen ve İnanç Güngen tarafından yönetilen şirketler arasında gerçeğe aykırı sözde ticari faaliyetlere konu sahte fatura kesildiği, şirketler arasında hesap hareketlerinin toplam hacminin 1.5 milyar TL olduğu, bu olağan akışa aykırı hareketliliğin suçtan elde edilen gelirin aklanmasına yönelik olduğu anlaşıldı.
Marmara Göz
Fenomen operasyonunun detayları ortaya çıktı
Marmara Göz
Fenomen operasyonunun detayları ortaya çıktı
Fenomen operasyonunun detayları ortaya çıktı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Vatandaş 1 hafta önce2024-07-11 06:07:21

Enerciiii canım Ülkem

1
-0
gerçekci 1 hafta önce2024-07-11 01:12:20

allah gözünüzü doyursun.bu nedir,bukadar parayı mezaramı getirecektiniz aç gözlülüğün sonu çekirge bir zıplar iki zıplar,sonuc bommmm

0
-0
Mavi boncuk 1 hafta önce2024-07-10 16:01:00

Maşallah yok yokmuş yorum yok onlar zengin çenem yorulur

0
-0
SEAH'ta moral olacak değişim
1 / 15
Murat Optik

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Akgün restoran