Mevlid Kandili
Beşkardeşler Acelle Alışveriş
BALIKÇI HÜSEYİN
Akyazı Emlak

Fabrikalarla ilgili bu kararlar alındı

16-10-2020 11:44:03 - SAKARYA
6955 OKUNMA | 13959 HİT
Fabrikalarla ilgili bu kararlar alındı

İl Hıfzıssıhha Kurulu, fabrikalarda artan koronavirüs vakalarının önlenmesi için bir dizi kararlar aldı.

Hardal Burger Akyazı
İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Vekili Ersin Emiroğlu Başkanlığı'nda toplandı.
 
Toplantıda tüm tedbirlere rağmen özellikle bir çok kişinin bir arada bulunduğu iş yerlerinde, bazı tedbirlere tam riayet edilmediği yapılan inceleme ve ziyaretlerde tespit edildiği kaydedildi.
 
Toplantıda iş yerlerinde uyulması gereken tedbirler konusunda bir dizi kararlar alındı.
 
Alınan kararla şöyle; "
 
1. Pozitif vaka çıkması durumunda fabrika yönetimi tarafından;  vardiyası, çalıştığı bölümler, bantlar,  aynı servisi kullanan çalışanlar listesi talep halinde ivedilikle İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilecektir.
 
2. Pozitif vaka görülmesi durumunda, iş yeri hekimi tarafından gerekli epidemiyolojik çalışma yapılarak, yakın temaslılar tespit edilip, İl Sağlık Müdürlüğüne sunulacaktır.
 
3. İş yerinde, kurum yemekhanesi ve servislerde mümkün olduğu kadar çalışanların sabit oturması sağlanacak ve kayıtları  tutulacaktır.
 
4. İş yerinde mola zamanında, sosyal alanlarda maske ve mesafe kuralına uyum iş yeri yetkilisi tarafından bizzat takip edilecektir.
 
5. Yemek ve mola saatleri, vardiyalar ve/veya küçük gruplar halinde düzenlenecektir. (Mümkünse aynı kişilerin aynı vardiyalarda yemek yemesi ve molaya çıkması)
 
6. Özellikle vardiya değişim saatlerinde belirli alanlarda oluşabilecek yoğunluğun engellenmesine yönelik tedbirler alınacaktır.
 
7. İş yerlerinde, ambalajlı yemek ve ambalajlı su tüketimi sağlanacak, tek kullanımlık kaşık çatal ve bardak kullanılacaktır.
 
8. Farklı Proseslerde çalışan ekiplerin, dinlenme odaları, yemekhane vb. ortamları ayrılmasına yönelik tedbirler alınacaktır.
 
9. Çalışma saatleri içinde, çalışanlardan birinde Covid bulgusu görüldüğü durumlarda, izolasyon tedbirleri gözetilerek çalışan iş yerine ait araç ile sağlık kuruluşuna getirilip götürülecektir.
 
10. Tüm iş yerlerinde yetkili bir pandemi iletişim sorumlusu belirlenerek ivedilikle İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine bildirilecektir.
 
11. Her vardiya için tedbirlerin uygulanıp takip edilmesinden sorumlu bir vardiya sorumlusu belirlenecektir.
 
12. Çalışanlarda bulaşın iş yeri ortamı dışında da (sosyal ortamlar vs) olduğu gözlemlendiğinden iş yerleri bu konuda çalışanlarını özellikle uyaracaktır.
 
13. Taşeron işçilerin de yukarıdaki tedbirlere uyumu ve takibi iş yerinin sorumluluğundadır.
 
14. Giyinme soyunma dolapları tek kişi tarafından kullanılacak, giyinme soyunma alanlarında aynı anda kalabalık grupların oluşması önlenecektir.
 
15. Kullanılmış maske ve kişisel koruyucu malzeme atıklarının uygunsuz yerlere ve açık alanlara atılması engellenecek, kapalı çöp kutularında toplanması sağlanacaktır.
 
Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri ve ilgili diğer mevzuat gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,
 
1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.
Güven Yapı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
İbrahim a 1 hafta önce2020-10-18 02:56:21

Asaşın giriş kapılarında müdürler Hatta patronun dahi ateşi ölçülüyor yüksek çıkan kapıda bekletiliyor sorun yoksa Ateş düşerse içeri alınıyor. Sürekli anonslar ediliyor. Üretim neredeyse ikinci planda kaldı. Asaşa laf edenler iftira ederler.

2
-0
İbrahim a 1 hafta önce2020-10-18 02:53:32

Asaşta halsizim diyeni bırak canım sıkkın diyene bile ke iki gün rapor veriliyor. Bölümde biri pozitif çıkınca tüm bölüm kapatılıp dezenfekte ediliyor herkes eve gönderiliyor. Her yerde otobüslere %100 dolukukla oturulurken asaşın servislerinde hala %50 oturuluyor.

2
-0
Asaşda çalışan 2 hafta önce2020-10-17 17:20:08

Asaş Fabrikası kadar hiçbir Fabrika bu hastalık üzerine önlem Almamışdur Fabrika Yönetimi Elinden geleni yapıyo insanlar kurallara uymuyor Fabrika dışanda Alıp Hastalığı Fabrikaya getirende kurallara uymayan insanlardır Asaş Fabrikasını kimse Suçlayamaz insanlar kurallara uysun

2
-0
Misafir 2 hafta önce2020-10-17 09:46:23

Ahmet bey asaşin uymadigini nerden biliyorsunuz. Kurallara fabrika uyuyor ve uygulanmasi icin israr ediyor. Calisanlar bu konuya uymuyorsa fabrika adini kullanarak kurallara uymuyor diyemezsiniz. Bence kulaktan duyduklarinizla yorum yapiyorsunuz.

2
-0
Vatandas 2 hafta önce2020-10-17 07:03:02

Dogru duzgun mola alani bile yok yazakinin mola alanlarina kisitlama getirdiler insanlar hep ayakta kaliyo heleki 8/4 vardiyalarinin yemek molasi saatlerinin kontrol edilmesi gerekiyo. İcerinin denetlenmesi gerekiyo ust uste calisiyo insanlar resmen

2
-0
Atilla 2 hafta önce2020-10-17 01:29:22

Öncelikle merhaba ALLAH SAĞLIKTAN AYIRMASIN İNŞALLAH bir çok kez şahit olduk iş yerlerinde covid 19 vakası çıkıyor ve bütün personel arkadaşlar olarak hepimiz farkındayız mesailer çift vardiyalar bu nereye kadar devam edicek kimse kimseyi uyarmasın virüse yakalanıp duyurmamasi gerektigini

2
-0
Yazakide çalışan 2 hafta önce2020-10-17 01:08:20

Bende yazakide calisiyom hergun iki kişi gönderiyorlar hastaneye gidenlerde geri gelmiyor ve hergun 4 saat mesai yazıyorlar artik yorulduk kendi isteğimizle değil onlar zorla bırakıyor lar bizi bize vurüs bulaşırsa eğer hep mesai ye biraktiklarindan bulaşır bu hastalık bir an önce önlemalin

2
-0
Ahmet 2 hafta önce2020-10-16 19:45:21

Yazaki ve Asaş bu önlemlere hiç uymuyor. İnanmayan içeride çalışan işçilerle konuşsun.

2
-0
Yazakide çalışan 2 hafta önce2020-10-16 19:05:18

Korona artıyor bizimkiler mal yetiştirmek için çift vardiya çalışıyor adalet bunun neresinde mesaiye kalmayınca yapmadıklarını bırakmıyorlar yazık yazık

2
-0
Recep Geyve 2 hafta önce2020-10-16 12:13:34

Burda böyle söyleniyor da hangi fabrika uyguluyor "YAZAKİ" de 8 saatte 20 kişi banko virüs bulaşıyor 24 saatte 60 kişi yapar önlem alacağına mesai yaptırıyor insanlar dinlenemiyor vucüt yorgun olunca hasta olmamak elde değil denetim yapılsın uymayan fabrikalara kilit vursunlar garibanın suçu ne işçi

6
-0
Akyazı'da kaza 1 yaralı
1 / 15
Servet Usta Akyazı
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama