Aydın Metal
AKYAZI BELEDİYESİ whatshapp
Foto Ferit Stüdyo

DOĞANÇAY'DA DOĞA KATLİAMINA TEPKİ

10-03-2018 11:27:04 - SAKARYA
1134 OKUNMA | 1953 HİT
DOĞANÇAY'DA DOĞA KATLİAMINA TEPKİ

BYS'den yapılan açıklamada, sit alanı çevresinde inşaat yapılmasının yasak olduğu belirtildi.

Akyazı Aktaş Sürücü Kursu
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Merkez Yürütme Kurulu, olan tarihi istasyon binasıyla, hem de içinde yer aldığı doğal alanı itibariyle II. derece doğal SİT alanı olan Doğançay İstasyonu çevresine yapılan inşaata tepki gösterdi.
 
Bu gerçeğin bilinmesine rağmen koruma altındaki bölgede “betonarme yaya üst geçidi inşaatı faaliyeti” planlanlandığı ve bu doğrultuda ihalesi yapıldığı, akabinde inşaatına başlanılarak yaklaşık yüzde 40'ının bitirildiği kayydedilen açıklamada; "
 
“Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun Doğal (Tabii) Sitler, Koruma Ve Kullanma Koşulları ile ilgili değişik ilke kararına göre; “II. Derece Doğal (Tabii) Sit alanlarında; turizm yatırım ve turizm işletme belgeli turistik tesisler ile hizmete yönelik yapılar dışında herhangi bir yapılaşmaya gidilemeyeceğine karar verilmiş olup, mevzu bahis istisnasi bu yapılaşmaların dahi ilgili koruma kurulları izni olmadan gerçekleştirilemeyeceği, izinsiz hiçbir inşai faaliyette bulunulamayacağı belirtilmiş ve aksi yöndeki olası uygulamalar kesin bir dille yasaklanmıştır.”
 
AÇIK BİR SUÇ
 
“TCDD gibi bir kamu kurumunun, ana vazifelerinden birisi; kendi taşınmaz varlıklarının bizzat koruma altında olması ya da koruma altındaki bölgelerde olması gerçeği karşısında, bu yerlerin tahrip edilmemesi/yok edilmemesi için çaba göstermek olmasına ve bundan ilk derecede sorumlu kurum olmasına rağmen, aksi yönde “bu doğa katliamının yapılmasına neden olan durumunda” olması, asla kabul edilemezdir. Bu kamu gücü kullanılarak yapılan bir doğa katliamıdır ve ülkemiz yasalarına göre bu açık bir suçtur.”
 
İŞLENEN SUÇLAR
 
Bu çalışma iki yönden suç teşkil etmektedir. Şöyle ki; Birincisi, yapılaşma/inşaat yapılması yasak olan, istisnai durumlar için dahi koruma ile ilgili kurulların izni şart olan bu II. derece doğal SİT alanında inşaat yapılarak/yaptırılarak alanen suç işlenmiştir. İkincisi, 350-400.000 TL maliyetle ihale edildiği söylenen bu beton yığını için, ihaleyi alan firmaya doğal olarak kısmi ödeme yapılmış olup, bu, kurumun zarara uğratılması suçunu işlemek anlamına gelmektedir.”
 
TAKİBAT/TAHKİKAT
 
“Bu inşaat yıkılsa bile, bu sefer bu zarara, yıkım ve çevre düzenleme çalışmalarının masrafları eklenecek olup, bu zararı daha da artıracaktır. Sonuç olarak; göz göre göre bölgede doğa katliamı yapılmış, koruma kanunlarına aykırı hareket edilmiş, aynı zamanda TCDD zarara uğratılmıştır. Bu açıklamamız aynı zamanda suç duyusu niteliğinde olup, konuya muhatap TCDD 1.Bölge Müdürlüğü’nün konuyla ilgili yöneticileri hakkında adli/idari her türlü takibat/tahkikatın başlatılmasını kamuoyunun önünde saygıyla talep ederiz.” denildi.
 
Ekip İnşaat & Hafriyat
DOĞANÇAY'DA DOĞA KATLİAMINA TEPKİ
İlhan Halı Yıkama Akyazı
DOĞANÇAY'DA DOĞA KATLİAMINA TEPKİ
DOĞANÇAY'DA DOĞA KATLİAMINA TEPKİ

YORUM YAZ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.Üye değilseniz üye olmak için tıklayınız.Giriş yapmak için tıklayınız
Öğrenci ve öğretmenlere  Okul Geçidi Görevlisi Eğitimi verildi
1 / 15
İHLAS TERMAL OTEL
Kebapçı Müdür

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama