Beşkardeşler Acelle Alışveriş
Çarşı Pazar
Hacıoğulları Pide Kebap Lahmacun 2

Deprem uzmanından endişe veren açıklama

24-09-2020 19:33:45 - SAKARYA
70355 OKUNMA | 144892 HİT
Deprem uzmanından endişe veren açıklama

Bilim Akademisi Üyesi Prof.Dr.Naci Görür, bugün Marmara Denizi'nde yaşanan sarsıntının minimum 7.2 büyüklüğünde deprem beklenilen fayın üzerinde oldu.

Hardal Burger Akyazı
Marmara Denizi’nin Tekirdağ açıklarında saat 16.38’de bir deprem gerçekleşti. Sakarya'da  da hissedilen 4.2 büyüklüğündeki deprem sonrası Haber Global yayınına katılan Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, önemli açıklamalarda bulundu.
 
MARMARA’NIN İÇİNDEN DEVAM EDECEK
 
Meydana gelen depremin, daha büyük depremlerin alıştırması olduğunu ifade eden Ercan, şunları söyledi;
 
*Kuzey Marmara’da iki deprem bekliyoruz. Biri Küçükçekmece bir tanesi de Marmara Ereğlisi önü diye. Bu deprem 7 ile 7.2 arasında.
 
*Bir hafta önce de Şarköy’de oldu. Aynı kırık üzerinde Tekirdağ kolu üzerinde deprem olmaya başladı. Tekirdağ kolu Büyükçekmece’den başlıyor, buradan Kumburgaz’a oradan Silivri’ye geçiyor.
 
*Depremin olduğu yer Tekirdağ kolunun odak noktası. Buradan kırık devam ediyor, Uçmakdere’den Yayaköy’e gidiyor.
 
*Bu kez öyle bir izlenim veriyor ki Marmara’nın içinden devam edecek ve Gelibolu kesiminden kırılma yapacak. Bunlar büyük depremin alıştırmaları.
 
“ANA FAYIN HAREKET ETMEDİĞİ ANLAMINA GELİYOR”
 
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, olası İstanbul depreminin ‘Kumburgaz segmenti’ adı verilen parça üzerinde beklendiğini hatırlatarak 4.2 büyüklüğündeki depremin de ‘Kumburgaz segmenti’nin batı ucunda meydana geldiğini kaydetti.
 
Sözbilir, şunları söyledi:
 
* Bu deprem, kırılması beklenen parçanın batı ucunda gerçekleşmiş. Son 1 yıl içinde orada aslında çok sayıda deprem oldu. Diğer depremler de buna çok yakın yerde.
 
* Bu bölgede kırılma devam ediyor, anlamına geliyor. Şu anda 4.5 büyüklüklerinde kırılmalar da oradaki enerji birikiminin boşalmasını sağlıyor.
 
* Fayın en batı ucu, fayın bitim yeridir. Fay saçaklanıyor. Küçük ölçekli faylar sürekli deprem üretiyor. Bu durum, ana fayın kendisinin daha hareket etmediği anlamına geliyor.
 
GÖRÜR: YERİ ENDİŞE VERİCİ
 
Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, sarsıntının minimum 7.2 büyüklüğünde deprem beklenilen fayın üzerinde olduğunu duyurdu.
 
Naci görür şunları kaydetti:
 
* Arkadaşlar Marmara'da olan 4,3'lük depremi görüyorsunuz.
 
* Min. 7.2 büyüklükte deprem beklediğimiz fayın üzerinde. Yeri endişe verici.
 
* Bu deprem fayda az da olsa stres değişimine ve mekanik vibrasyona neden olmuş olabilir.
 
* Bu da sözkonusu fayın tetiklenmesine katkıda bulunabilir.
Elli4Park

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
erullaj amkoc 1 ay önce2020-09-25 15:10:01

yani olacak olacak denip insan piskolojilerini yipratiyorlar rapor hazirlasinlar cevre ve sehircilik.bakanligina versinler kesin kople yikim.karari cıkartsinlar

0
-0
Akyazı'da kaza 1 yaralı
1 / 15
Tuğlubey Kuruyemiş
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama