Aydın Metal
Hacıoğulları Pide Kebap Lahmacun

Darbe girişimi davasında karar çıktı

15-08-2018 11:57:09 - SAKARYA
3405 OKUNMA | 5184 HİT
Darbe girişimi davasında karar çıktı

Sakarya’da 15 Temmuz gecesi Sakarya Valiliğini işgal eden askerin davası sonuçlandı.

AKYAZI PANJUR
Mahkeme heyeti 222 sanıklı davada 58 sanığı tutuklarken, 164 sanığın ise tahliyesine karar verdi. 
15 Temmuz 2016 yılında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının darbe teşebbüsünde askerler Sakarya Valiliğini işgal etmiş, valilik işgali sırasında açılan ateşler sonucunda 19 vatandaş çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Vatandaşların yoğun baskısı sonucu valilik askerlerden temizlenmiş, valilik işgaline gelen askerler gözaltına alınmıştı. 
 
Darbe teşebbüsü sonrasında Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesince özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda 86'sı tutuklu 222 sanığın yargılanması devam edildi. Davaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı. Darbeyi yönettiği iddia edilen 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan'ın da aralarında bulunduğu toplam 222 sanık hakkında açılan davada karar çıktı. 
 
Mahkeme heyeti, Sakarya'da darbeyi yönettiği iddia edilen ve tutuklu olan Albay Uğur Coşkun ile Sakarya Merkez Komutanı Albay Ahmet Üzer'e 'Anayasayı ihlal' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Davada aralarında rütbelilerin de bulunduğu 56'sına ise 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' ve 'Silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 20 yıla kadar hapis cezası verilirken, diğer 164 sanığa ise tahliye kararı verildi.
Öte yandan, kararın açıklanmasının ardından bazı sanık yakınları ile 15 Temmuz gazileri arasında arbede çıktı. Polis ve jandarma ekiplerinin araya girmesiyle arbede sona erdi.
Ekip İnşaat & Hafriyat
Darbe girişimi davasında karar çıktı
Güven Yapı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Pitbull besleyene 7 bin 802 lira ceza
1 / 15
ÇAĞRI OTOMOTİV
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama