Marmara Göz
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Toprak Turizm

117 yıllık yayla göü

18-06-2024 15:14:37 - SAKARYA
117 yıllık yayla göü

Hardal Burger Akyazı
Hendek ilçesinde asırlık yayla göçü başladı. 117'ncisi yapılan göçte adeta gelin gibi süslenen hayvanların kemençe, davul ve zurnalar eşliğinde bin 725 rakımlı Dikmen Yaylası yolculuğu renkli görüntülere sahne oldu.
 
Hendek Dikmen Mahallesi sakinleri 117 yıldır devam ettirilen göç geleneği için hazırlıklarını tamamladı. Şenlik havasında başlayan yayla göçünde sahipleri tarafından süslenilen küçük ve büyükbaş hayvanlar bin 725 metre yükseklikteki Dikmen Yaylası'na çıkartıldı. Davul, zurna ve kemençe eşliğinde devam eden yolculuk renkli görüntülere sahne oldu. Kadınlar ise yöresel kıyafetleri ile yolculuğa katıldı. Bununla birlikte mahalle sakinleri asırlık geleneklerini devam ettirdi. Hayvanları gelin gibi süslediklerini belirten Muhammet Köse, “Hayvanları dün gece süsledik ve yaylaya çıkacağız. Yaylada yaklaşık 6 ay kadar kalacağız” derken Halil Köse, “Akşamdan hayvanların boyamasını yaptık sabah ise püsküllerini taktık. Bugün hayvanların bayramı yaylaya çıkacaklar. Kar yağana kadar takriben de Kasım ayının 15'ine kadar duracağız” dedi.
 
“Hayvanları gece süsleriz, püskülleri takıp boyarız”
 
Yöresel kıyafetler giyip hayvanlarla beraber yaylaya çıktıklarını belirten Merve Köse, “Her sene okulların kapanmasının ardından hayvanları gece süsleriz, püskülleri takıp boyarız. Hazırlıkları akşamdan tamamlarız. Bu sene bayrama denk geldi ve okulların kapanmasından 2-3 gün sonra yapmaya başladık” derken İbrahim Ark, “Bugün yaylaya göçtük ve inşallah burada 4-5 ay kalacağız” diye konuştu.
Ürdüç
117 yıllık yayla göü
Ürdüç
117 yıllık yayla göü
117 yıllık yayla göü
117 yıllık yayla göü
117 yıllık yayla göü
117 yıllık yayla göü

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Mavi boncuk 1 ay önce2024-06-20 00:58:14

Yayla yayla gezersin yayla çiçeklerini ezersin yedi türlü çiçek var söyle sen hangisine benzersin

0
-0
Altının ons fiyatı ve gram altın rekor kırdı
1 / 15
Yakıcı Garden

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Allday (süvari)2