Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Boss Tavuk

Öğrencilere yardımcı kaynak desteği

04-10-2021 12:21:22 - EĞİTİM
Öğrencilere yardımcı kaynak desteği

Meb, yardımcı kitaplardaki fahiş fiyatlar nedeniyle öğrenci ve öğretmenlere destek olmak üzere kaynak çeşitliliğini artırma kararı aldı.

Hardal Burger Akyazı
Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte okullar, velilerden yardımcı kaynak kitap istemeye başlamıştı. Velilerden de kaynak kitapların fiyatlarına yönelik tepkiler geliyordu.
 
Tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), konuyla ilgili bir uygulamayı devreye soktu.
 
Bu kapsamda, her ayın ilk haftası hazırlanan destek paketi açıklanacak.
 
Tüm öğrencilerin uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını da telafi edebilmek için hazırlanan pakete ilişkin bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 5 bin soruluk ilk pakete tüm öğretmen ve öğrencilerin kolaylıkla ulaşabileceklerini belirtti.
 
Paketin ilki “yardimcikaynaklar.meb.gov.tr” üzerinden erişime açıldı.
 
ÜCRETSİZ OLARAK ERİŞİME AÇILACAK
 
İnternet üzerinden ücretsiz olarak erişilecek kaynak paketleri, ayrıca İl müdürlükleri tarafından ihtiyacı olan öğrencilere basılı olarak ulaştırılacak. Bu kapsamdaki ilk paket bugün yayınlandı.
 
Yardımcı kaynak destek paketinde çalışma soruları, örnek sorular, etkileşimli sorular, tekrar testleri, LGS örnek soru kitapçığı ve YKS’ye yönelik TYT, AYT ve YDT örnek soru kitapçıkları yer alıyor.
 
5 BİN SORULUK YARDIMCI KAYNAK
 
Yayınlanan destek paketinde 2. sınıftan 12. sınıfa, tüm sınıf seviyelerinde 5 bin soruluk yardımcı kaynak bulunuyor.
 
Bu kaynaklarla öğrencilerin derste işleyecekleri konuları pekiştirmeleri ve böylelikle öğrenme süreçlerine katkı sağlanması amaçlanıyor.
 
Ayrıca paket, temel eğitim kademesinde 2. sınıftan 7. sınıfa kadar olan öğrencilere yönelik 750 sorudan oluşan Çalışma Sorularını da içeriyor.
 
LGS ÖRNEK SORU KİTAPÇIĞI DA PAKETLE BERABER YAYINLANDI
 
8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin 2022 yılında yapılacak olan “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav”a yönelik hazırlıklarına destek vermek adına örnek soru kitapçığı da bu ay itibarıyla öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunuldu.
 
Örnek sorular her ay düzenli olarak yayınlanmaya devam edecek. Sınava girecek öğrenciler için hazırlanan LGS Sayısal ve LGS Sözel kitapları da güncellendi. Bu kitaplarda da bin 375 soru yer alıyor.
 
ETKİLEŞİMLİ SORULAR İLK KEZ YAYINLANDI
 
MEB, ilk kez 8, 9 ve 10. sınıf öğrencileri için elektronik ortamda etkileşimli sorular yayınladı. 450 soru bulunan çalışmada Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarından çoktan seçmeli sorularla birlikte “açılır menü, sürükle bırak ve çoklu seçim” özelliklerinin kullanıldığı sorular hazırlandı.
 
Etkileşimli sorularda üst düzey zihinsel becerilerinin ölçülmesine daha fazla olanak sağlayan ve öğrencilere kendi cevabını oluşturma fırsatı veren açık uçlu sorular da kullanıldı. Sorular, öğrencilerin gerçek yaşam durumlarını ekranda görmesini sağlayan simülasyonlar içerecek şekilde yapılandırıldı.
 
YKS'YE YÖNELİK BİN 600 ÇALIŞMA SORUSU
 
Ortaöğretim öğrencilerinin eğitim ve öğretim süreçlerinde istifade etmeleri için hazırlanan birçok eğitim materyaline bir yenisi daha eklenerek Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na yönelik kaynak seti hazırlandı. Hazırlanan kaynak setindeki 6 TYT, 3 AYT ve 1 YDT kitapçığında bin 600 soru bulunuyor.
 
"YARDIMCI KAYNAK DESTEK PAKETİNİN İÇERİĞİ DE ÇEŞİTLİLİĞİ DE ARTACAK"
 
Öğrencileri uzun bir aradan sonra okullarıyla buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, paylaşılan kapsamlı destek paketi ile ilgili şunları kaydetti:
 
“Bir taraftan salgın koşullarında önlemlere ve kurallara riayet ederek eğitimi sürdürürken diğer taraftan hem mevcut eğitimi desteklemek hem de uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını da telafi edebilmek için kapsamlı yardımcı kaynak destek paketi hazırlama kararı aldık. Arkadaşlarımızın yoğun emekleri ile 2. sınıftan 12. sınıfa kadarki tüm düzeyler için hazırladıkları Yardımcı Kaynak Destek Paketi’ni bugün yayınladık. Tüm kaynaklara öğrenci ve öğretmenlerimiz kolaylıkla ulaşabilecekler. Diğer taraftan il müdürlüklerimiz ihtiyaç duyan öğrencilere bu kaynakları basılı olarak da ulaştıracak. Her ayın ilk haftası bu paketi yayımlamayı sürdüreceğiz. Ayrıca, her ay yardımcı kaynak destek paketinin içeriğini de çeşitliliği de artıracağız. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum."
Ürdüç

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Eser 2 ay önce2021-10-08 19:50:49

Şöyle bakalım öğretmen kitap isterken kırtasiyeciden komisyon alıp para mı kazanıyor yoksa milletin evladının daha iyi yetişmesi için risk mi alıyor? Özel okullar okul parası haricinde 3-5 lira kafadan kitap parası alıyorlar. Özel okuldaki sınavlara daha iyi hazırlanırken milletin çoğunluğunun çocuğu sınavlara iyi hazırlamıyor. Ben bir veli olarak çocuğumun sınıfından maddi durumu iyi olmayan bir öğrencinin de masrafları üstlendim. Ama bundan çocuğumun ve o o çocuğun haberi yok.

0
-0
REİS 2 ay önce2021-10-05 19:33:54

Sadece akyazıya kıtasiyecinin dedine göre 4 milyonluk kitap verilmiş.Türkiye genelini bir düşünsenize maliyetini.Bu kitapları milli eğitim bakanlığı kendi bastırtmıyordur sanırım,birilerine yaptırtıyor galiba.Yine birileri zengin ediliyor galiba.Bakanlık incelemiyormu basılan kitapların içeriğini,yeterlimi deyilmi diye bakmıyor herhalde.Yeterli olmayınca demekki kaynak kitaba ihtiyaç duyuluyor galiba.Zaten 20 yıldır eğitimi ne hale getirdiler oda ortada.Her gelen kafasına eseni yaptı.Sonuç ....

0
-0
mfş 2 ay önce2021-10-05 09:16:50

aldığına mı yanacaksın devletin verdiğinin israfına mı bilmem

1
-0
zati 2 ay önce2021-10-04 19:06:39

bozkurt kardeşime kısmen katılıyorum madem kitaplar bedihava dağıtılıyor içeriğinide güncellemek lazım gelir standar konuları gazete basar gibi basıp dağıtmanın pekbir anlamı yok gibi

2
-0
Öneri 2 ay önce2021-10-04 15:17:46

Kimseye zorla kitap aldırmazlar; ancak zenginin çocuğu alırken senin çocuğun neden geride kalsın?

2
-0
BOZKURT 2 ay önce2021-10-04 13:23:47

Veli haklı ancak öğretmen daha haklı. Eğitimden biraz olsun anlayan biri çok rahatlıkla görecektir ki "bedava" verilen kitapların tamamın çöp, güncellikten uzak. Parası "Bedava" zanneden vatandaşın cebinden çıkan ancak bir kaç yayın evini zengin etmekten başka bir işe yaramayan kağıt yığınları maalesef.

4
-0
Ciğerin kralı Hacıoğulları’nda
1 / 15
İkizler Tarım Fındık Alım Satımına başladı

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

efecan