Aydın Metal
Kuzuluk Emlak

LGS sonuçları açıklandı

30-06-2021 09:53:40 - EĞİTİM
LGS sonuçları açıklandı

97 öğrencinin tüm soruları doğru yanıtladığı LGS sınavının sonucu, MEB'in internet sitesinden duyuruldu.

Hardal Burger Akyazı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran'da merkezi sınav yapıldı.

MEB sınavın sonuçlarını açıklarken, adaylar "meb.gov.tr" adresinden puanlarını öğrenebilecek.

LGS SONUÇLARI DUYURULDU

LGS sonucuna buradan ulaşabilirsiniz. Öte yandan MEB, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da LGS sınav sonuçları ile "Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu"nu yayınladı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları serisinin 16'ncısı olan ve yürütücülüğünü Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in yaptığı raporda, öğrencilerin merkezi sınavdaki sonuçları ayrıntılı olarak incelendi, sınavdaki alt testlere ait dağılımlar değerlendirildi ve testin teknik özellikleri hakkında detaylı sonuçlara yer verildi.

SINAVA KATILIM YÜZDE 83

Rapora göre, LGS kapsamında merkezi sınav 6 Haziran'da başarıyla uygulandı. Merkezi sınava 1 milyon 38 bin 492 öğrenci girdi ve katılım oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti.

SORU İPTALİ YOK

LGS kapsamındaki merkezi sınavda öğrencilere farklı branşlardan toplam 90 soru soruldu. Saat 09.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil testleri uygulandı.

İkinci oturum saat 11.30'da başladı ve bu oturumda öğrenciler matematik ve fen bilimleri testlerini cevapladı. Merkezi sınavda yer alan sorulardan hiçbiri iptal edilmedi.

97 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Sınava 36 farklı ilden katılan 97 öğrenci, tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı.

Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda öğrencilerin yüzde 5,61'i, 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı (yüzde 62,17) ise 200-299 oldu.

KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI

Raporda, bazı kişisel ve ailevi özellikleri ile sınav performansları arasındaki ilişki hakkında sonuçlara da yer verildi.

Elde edilen bulgular, 2018, 2019 ve 2020 yıllarındaki merkezi sınavlarda olduğu gibi 2021 yılında da kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduklarını gösterdi.


ÖĞRENCİLERİN PERFORMANSLARINDAKİ DİĞER ETKEN

Yapılan diğer bir incelemede, öğrencilerin anne ve baba eğitim düzeyleri arttıkça sınav puanlarının da arttığı belirlendi.

Bu konuda yapılan diğer çalışmalarla tutarlı olan bu sonuç, velilerin eğitim düzeyleri ve dolayısıyla sosyoekonomik düzeylerindeki artışın öğrencilerin akademik performanslarındaki artışla ilişkili olduğunu gösterdi.

Nuray Gökçe photography

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Anonim 6 ay önce2021-06-30 11:30:37

Verdikleri eğitim seviyesiyle bu basarıdaki düşüş çok normal.1.5 senedir okul yok,eğitim yok ama sınava girince dayayın çoçuklara zor soruları.Kiminin durumu var kiminin yok peki bunları düşünen var mı asla yok.Bi dershane 5000 tl den aşşa değil.Adam kendini ailesini zor geçindiriyo ama siz millete yardım yapacanıza sistemi daha zor yapıyosunuz.Böyle devamm

0
-0
Ciğerin kralı Hacıoğulları’nda
1 / 15
İkizler Tarım Fındık Alım Satımına başladı

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

efecan