Yağız Biryan İnşaat
ÖNCÜ DÖNER
Foto Ferit Stüdyo

Sağlık Bakanlığı: Ülkemizde maymun çiçeği vakası görülmemiştir

22-05-2022 12:37:11 - DÜNYA
Sağlık Bakanlığı: Ülkemizde maymun çiçeği vakası görülmemiştir

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, maymun çiçeği virüsünün bugüne kadar Türkiye'de görülmediği açıklandı.

YAKICI MOBİLYA
Dünya çiçek virüsünün bir türü olan "maymun çiçeği" hastalığını konuşuyor.
 
Afrika kökenli virüs dünyada yayılıyor.
 
İlk vakanın 7 Mayıs'ta görüldüğü İngiltere'nin ardından Maymun Çiçeği virüsü ABD, Kanada, İspanya, Belçika, Fransa, Portekiz, İtalya, İsveç, Almanya, Avustralya, İsrail'in ardından İsviçre'de de görüldü.
 
Avrupa'da vaka sayısı 100'ü aştı
 
Avrupa'da toplam vaka sayısı 100'ü aşarken, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden konuyla ilgili bir açıklama geldi.
 
Açıklamada, Türkiye'de bugüne kadar 'maymun çiçeği' vakası görülmediği aktarıldı.
 
"Türkiye'de görülmedi"
 
Konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:
 
"Monkeypox, kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalıktır. Ortopoksvirüs ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklanır. İnsan vakalarının çoğu, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika'da görülmüştür. Monkeypox, temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla damlacık maruziyeti ile bulaşabilir. Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir. Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve önleme Merkezi(ECDC) bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü kapsamında diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulunularak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir"
Kobya İnşaat

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Sağlam Sağlam 7 ay önce2022-05-23 20:43:05

Oyunun ikinci perdesi... şimdide hayvanlardan çiçek hastalığı bulaşıyor deyip, hayvanları katledecekler. Amaç yapay eti Piyasaya daha hızlı sürmek. Panikleyip aşıya sarılmayiz inş.

0
-0
Sadece vatandaş 7 ay önce2022-05-22 22:56:30

Bugün aşısı çıktı deseler, geceden sıraya girecek yüzlerce kişi çıkar. Hala maske takarak ciğerlerini, bağışıklığını bitirme gayretinde (okumuş) insanlar görüyorum. Kovid şu anda varsa ve yayılmaya devam ediyorsa azalmak yerine artması lazımdı. Medya getirdiği gibi virüsü de bitirdi.

1
-0
Bakan Dönmez'den doğalgaz zammı açıklaması
1 / 15
BELLONA
Akyazı Emlak

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Tadı Başka Çiğ Köfte