Bilal Soykan ve Osman Karaoğlan ve Hasan Akcan
RTE
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Körlüğe Karşı Bir İlk Denenecek!

24-11-2010 11:47:00 - DÜNYA
Körlüğe Karşı Bir İlk Denenecek!

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir biyoteknoloji şirketi, körlüğe yol açan bir göz hastalığına ilk kez ''kök hücre'' tedavisi uygulayacak.

Hardal Burger Akyazı

İnsanlar üzerinde deneye başlaması için onay verilen Advanced Cell Technology -İleri Hücre Teknolojisi- adlı şirket, genetik tedaviyi ''Stargadt'' hastalığına yakalanmış 12 yetişkin hasta üzerinde deneyecek.

Stargadt makuler disrofisi olarak bilinen bu göz hastalığı, hastaların çoğunluğunu kör bırakıyor.

Sadece göz hastalıkları uzmanlarının değil, genelde tıp camiasının dikkati, sözkonusu 12 hastanın üzerinde olacak.

Zira insanlar üzerinde kök hücre deneyine sadece ikinci kez izin verilmiş durumda. Advanced Cell Technology'nin yöneticilerinden Dr. Bob Lanzer BBC'ye tedavinin ayrıntılarını anlatırken şunları söyledi:

"İnsan embriyosundan alınmış kök hücrelerden, göze ait özel bir hücreyi üretiyoruz. Stargadt hastalığında, gözdeki bu hücreler ölmeye başlıyor ve sonuçta bu körlüğe dek gidiyor. Biz, kök hücrelerden, ölen hücrelerin yerine geçecek yeni ve sağlam hücreler üreterek, bunları hastanın gözüne nakledeceğiz. Bu sayede, hastalığı durdurmakla kalmayıp, hastanın kaybettiği görme yetisini de bir miktar geri getirmeyi umuyoruz."


HAYVANLAR ÜZERİNDE DENENDİ

Bob Lanzer hayvanlar sıçanlar üzerindeki deneylerden olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi:

"Sıçanlar üzerinde yaptığımız deneyde, kontrol hayvanlarının yüzde yüzünde görme yetisinin ilerlediğine tanık olduk. Deney yaptığımız sıçan türünün göz sağlığı, insanlarınkine çok benziyor. Sıçanlara uyguladığımız kök hücre tedavisi, gözde ışığı algılayan reseptör hücrelerdeki bozukluğu büyük çapta düzeltti."

Bu, kök hücrelerin insanlar üzerinde denendiği ikinci girişim olacak. Daha geçen ay omuriliğinden yaralanmış hastalara kök hücre tedavisi için izin verilmişti.

Embriyolardan sağlanan kök hücreler yeni tedavilere imkan veriyor. Hayvanlar üzerindeki kök hücre deneyleri bir süredir devam ediyor.

Ama embriyoların kullanılıyor oluşu, ciddi eleştiriler, de beraberinde getiriyor.

Hatta bu araştırmalara fon sağlanmasına karşı çıkanlar da var.

Bab Lanzer, "Bütün bu tartışmaya rağmen, insanlar üzerindeki deneyler devam edecek mi?" sorusuna şu yanıtı veriyor:

"Kök hücre araştırmalarında yeni bir çağa girmiş bulunuyoruz. Son 10 yıla damgasını vuran tartışmaya karşın, kök hücre araştırmacıları nihayet kendilerini pratikte kanıtlayacak düzeye geldi; artık bundan sonra birçok alanda çok korkunç hastalıklara yeni tedaviler bulmak için çalışıyor olacaklar. Biz, körlüğe karşı geliştirdiğimiz tedavide, tek bir embriyo hücresinden yararlandık o kadar. Embriyoya hiçbir zarar vermeden, sadece bir hücresini alıp, bundan yeni hücreler ürettik. Bir düşünün, altı yaşında görme yetisini kaybetmeye başlayan çocuklar var. Bu gibi hastaları kör olmaktan kurtaracak bir hücre laboratuvarda duruyorsa, asıl etik olmayan bu tedaviyi sunmamaktır."

UB Group

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Emekli ikramiyesi komisyondan geçti
1 / 15
Murat Optik

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Mete Emlak