Marmara Göz
ETÇiM
Kuzuluk Emlak

Çin'de 'idam show'

05-03-2012 22:35:38 - DÜNYA
Çin'de 'idam show'

Bu talk show'da konuklar, programdan sonra idam ediliyor

Hardal Burger Akyazı

Ding Yu, Çin'in en ünlü talk show sunucularından biri. Onu üne kavuşturan programı ise diğerlerinden biraz farklı.

İDAMDAN DAKİKALAR ÖNCE...
Cumartesi akşamları yayınlanan ve her bölümü 40 milyondan fazla kişi tarafından takip edilen programın konukları idama mahkumları. Talk show'u daha da ilginç kılansa programın, mahkum idam edilmeden dakikalar önce çekiliyor olması.

Standart bir programda Ding Yu, güvenlik görevlilerinin eşliğinde karşısına getirilen mahkuma önce, en sevdiği film ya da müzüğün ne olduğu gibi sıradan sorular soruyor. İlerleyen dakikalarda ise mahkum işlediği suçları itiraf etmeye ve çoğu kez de pişmalığını dile getirmeye başlıyor.

SON SÖZLERİ
Çin'de idam edilen mahkumlar, bazı istisnai durumlar dışında idam edilmeden önce aileleri ile görüştürülmüyor. Dolayısıyla bu program, bir anlamda mahkumlara ailelerine yönelik son sözlerini söyleme fırsatı da veriyor.

EN YÜKSEK REYTİNGLİ BÖLÜM
Beş yıldan beri devam eden programda bugüne kadar 250'den fazla idam mahkumu 'konuk' edildi. Bugüne kadar çekilen bölümler arasında en çok izleyici çeken bölüm, açıkça eşcinsel olduğunu söyleyen ve annesini öldürüp, cesedine tecavüz etmekle suçlanan Bao Rongting'in konuk edildiği bölüm oldu.

MAHKUMUN SON ARZUSU
Bölümün sonlarına doğru idam mahkumu, son arzusu olarak sunucu ile el sıkışmak istedi.  Ding Yu, bu isteği önce tereddütle kaşıladı daha sonra ise mahkumun ellerine hafifçe dokundu. Sunucu o anda hissttiklerini "tarif edilemsi çok zor" diye nitelendiriyor.  

"HERKES SENDEN NEFRET ETMELİ"
Bir başka programda da Ding Yu, bir çocuğu öldürmekten mahkum edilen konuğuna "herkes senden nefret etmeli" diye çıkıştı.

"BENİM GİBİ BİRİNE AŞIK OLMA"
Sunucudan gelen ilginç bir soru da, eski kız arkadaşının büyük anne ve büyük babasını öldürmekten mahkum olan bir adama sorduğu, "kız arkadaşına ne tavsiye edersin?" sorusu oldu. Adamın cevabı, "güçlü ol ve gelecekte benim gibi birine aşık olma" oldu.

"KOCANI DİRİ DİRİ YAKMAN İÇİN SEBEP GÖREMİYORUM"
Bir başka bölümde ise Ding Yu kendisine tecavüz eden kocasını diri diri yakmaktan mahkum edilen bir kadına "ben hâlâ onu yakman için geçerli sebep göremiyorum" diye sorudu. Kadın bu soruya "beni hem dövüyor, hem de bana tecavüz ediyordu. Çok kızgındım" diye cevap verdi.  

"HUZUR İÇİNDE GİT, YASALAR BÖYLE"
Sık rastlanmayan bir olayın yaşandığı bir bölümde ise ölüm mahkumu, son dakikalarını anne ve babası ile birlikte geçirme fırsatı yakaladı, tabii kameraların önünde. 20'li yaşlarındaki mahkum, prograın sonlarına doğru dizlerinin üzerine çökerek anne-babasına "hatalıydım ve çok üzgünüm" dedi. Daha sonra, gardiyanların arasında ölüme gönderilen oğullarının ardından anne babasının sesi duyuldu: "Huzur içinde git. Yasalar böyle" 

En ilginç bölümlerden birinde ise eski eşini bıçaklayarak öldüren bir mahkumla, eşinin anne ve babasının önünde yapılan röportaj oldu.

DEVLET DESTEKLİYOR
Hazırlanan bu sıradışı talk show, devlet tarafından da destekleniyor. Çin hükümeti bu gibi programların insanları suç işlemekten caydırmakta etkili olduğu görüşünde.

Kobya İnşaat

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Kamu borç yapılandırması teklifi, komisyonda kabul edildi
1 / 15
Akyazı Restoran

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

NS Bilişim