24 Temmuz 2024 Basın Bayramı
Zada Home
10 K Grup
Ellidört Park

Ucuz gıda seferberliği başlıyor

05-05-2022 16:22:11 - AKYAZI
Ucuz gıda seferberliği başlıyor

Hardal Burger Akyazı
Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların daha ucuz gıda maddelerine ulaşması için "Birlikten Berekete" uygulaması ve dijital "Ürün Takip Sistemini" devreye almaya hazırlanıyor.
 
Hükümet, kuralsız fiyat değişikliğine karşı tüketici farkındalığını artırmak, üreticiden tüketiciye tüm kesimlerin işbirliğiyle enflasyonu düşürmek için "Birlikten Berekete" temalı seferberlik başlatıyor. Seferberlikte, üretim ve satış noktaları gönüllük esası ile fiyat indirimlerine katkı verecek.
 
Ürün ve fiyat takibi imkânı sunan uygulamada yeni markalar, ürünler, kategorileri öne çıkaran duyuru alanları da yer alacak. Uygulama ile satış noktaları ürün kategorileri filtrelenerek kolay arama yapılabilecek.
 
Uygulama toplam alışveriş tutarını hesaplayacak, en ucuz ürünün en yakın nerede olduğunu da gösterecek. Sisteme yeni giren ürünler, iş yerleri ve ön plana çıkanlar için de arama linkleri olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı mobil uygulamaların alt yapısını hazırlandı.
 
ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ
 
Fiyat İstikrar Komitesi, tarım, gıda, enerji başta olmak üzere arz güvenliği konusunda bir dizi yeni politika oluşturulması kararı alınırken, dijital "Ürün Takip Sistemi" çalışması da yaşama geçiriliyor. Sabah gazetesine konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, stokçuluğu önlemek ve fiyatların seyrini izlemek amacıyla Bakanlık koordinasyonunda yürütülen dijital ürün takip sistemi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
 
Bakan Nebati, "Türkiye'de enflasyonu belirleyen temel etkenler maliyet ve arz yönlü faktörler ile enflasyon beklentileridir. Bu çerçevede kurdaki istikrara çok önem veriyoruz ve önümüzdeki dönemde ortaya koyacağımız yeni enstrümanlarla finansal piyasalardaki istikrarı kalıcı hale getireceğiz" dedi.
 
Ürünlerin tarladan çıkışından satılıp kullanıldığı yere kadar takip edilmesi için hayata geçirilecek "Ürün Takip Sistemi" ile ürünler sorgulanabilecek. Tarımsal üretimde girdi maliyetlerini düşürecek çalışmalar da Mayıs ayında tamamlanacak.
 
VERGİDE TAKSİT İMKÂNI VAR
 
Bakan Nebati, vergi borçlarında yeni bir yapılandırma çalışması konusundaki tartışmalara noktayı koydu. Salgın döneminde vergi, SGK borçları başta olmak üzere vatandaşı rahatlatmak amacıyla önemli ödeme kolaylıkları sağlanarak borçların azaltıldığını anımsatan Bakan Nebati, bütçe dengelerini gözeterek yeni bir yapılandırma düzenlemesi düşünmediklerini söyledi.
 
Bakan Nebati, yeni bir yapılandırma beklentisiyle vergisini yatırmayanlara seslenerek, "Vatandaşlarımız bu tür söylentilere itibar etmemeli, yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeye devam etmeli" dedi.
 
Bakan Nebati, vergisini ödemekte zorluk çeken mükelleflere yönelik taksitlendirme imkanları bulunduğunu vurgulayarak, "Borcunu ödemekte zorluk çeken vatandaşlarımız vergi dairelerine başvurarak ilgili mevzuat kapsamında sunulan kolaylıklardan her zaman yararlanabilir" dedi.
 
ATILAN ADIMLARI SIRALADI
 
Bakan Nebati, enflasyonla mücadele kapsamında bugüne kadar alınan tedbirleri sıraladı:
 
Gıda ürünleri, temel ihtiyaç maddeleri ve tarımsal sulama ile meskenlerde kullanılan elektrikte KDV indirimi yapıldı.
 
İç piyasada arz güvenliğini sağlamak amacıyla bazı bakliyat ürünlerine, yemlik ürünlere, karkas et ve yağlık bitkilere ihracat kısıtlaması getirdik. Bitkisel yağlarda 30 Haziran'a kadar gümrük vergisi sıfırlandı.
 
Gıda arzında istikrarı temin etmek için tedbirlerimizi üretim aşamasından başlatıyoruz. Bunun en tipik örneğini tarım ürünlerine yönelik rekolte ve fiyat gelişmelerini önceden tespit etmek üzere oluşturulan Erken Uyarı Sistemi'nde görüyoruz.
 
Tarımsal üretimi desteklemek için çiftçilerimize modern basınçlı sulama sistemi yatırımlarına yönelik 7.5 milyon liraya kadar kredi imkanı sağladık.
 
Küçük ölçekli üretim yapan çiftçilerimizin kullandıkları sıfır faizli kredi üst limitlerini iki katına çıkardık. Ayrıca, Hazine sübvansiyonlu düşük faizli tarım kredilerinin üst limitini yüzde 50 ila yüzde 233 oranında artırdık.
 
Tüm bunlarla birlikte her ay düzenli olarak bir araya geldiğimiz Fiyat İstikrar Komitesinde tarım, gıda, enerji başta olmak üzere emtia ve su kaynaklarını kapsayacak şekilde arz güvenliği konusunda yeni politikaların oluşturulmasını kararlaştırdık.
Marmara Göz
Ucuz gıda seferberliği başlıyor
Ürdüç

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Ekrem dertli 2 yıl önce2022-05-07 15:48:23

Yaz ay i geldi fiyatlara müdahale ediliyor yersen milletin anası ağladı enayi yerine almaktan vazgeçin artık türk milletini çok düşürmek istiyorsan eğer şubat ayından mayıs ayına kadar olan süreçte düşürme pla i yapsaydın yaz geliyor vatanadaş ekecek fiyatlar düşecek yersen !!!!

0
-0
Vatandaş Kemal 2 yıl önce2022-05-07 11:49:00

Dünyada kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biriydik. Tarım ülkesi olan Türkiye de halk ucuz ürüne ulaşamıyorsa bunun kabahati de dilim söylemeye varmıyor ama kabahatin çoğu sende be kardeşim. Türk tarımını bitirenlere oy vermeye devam ettikçe bu düzen son bulmaz.

0
-0
mfş 2 yıl önce2022-05-06 18:42:58

hep aynı haber sonuç daha fazla bindirme.keşke bu haberler yapılmasada fiyatlar dursa yerinde :::))))

0
-0
Misafir 2 yıl önce2022-05-06 06:04:27

Zaten üretici en az paraya satıyor tüketici de enfazla parayı veriyor arada da 40 kişi para yiyor ora yiyenler biz hayrına calisacaz mi diyecekler güldürmeyin insanı

0
-0
Akyaxili 2 yıl önce2022-05-05 23:48:32

Ramazan ayı bitti ama temcit pilavları bit medi..

1
-0
ALİ 2 yıl önce2022-05-05 23:15:06

hep masal hep masal

1
-0
Emekli 2 yıl önce2022-05-05 17:34:54

Çek cakla ülke yönetiliyor bu millet böyle değil di ne hale geldik

3
-0
AKYAZI 54 2 yıl önce2022-05-05 16:26:00

çok erken harekete geçtiniz ya biraz daha bekleseydiniz.

3
-0
Motosiklet kazası 1 yaralı
1 / 15
BELLONA (AVN Center)

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Yılgün Turizm