Marmara Göz
ÇAĞRI OTOMOTİV
Ellidört Park

Milyonları ilgilendiren asgari ücret pazarlığı başlıyor

10-12-2023 13:11:03 - AKYAZI
Milyonları ilgilendiren asgari ücret pazarlığı başlıyor

2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmalarının ilk toplantısı yarın yapılacak.

Özgür Adımlar
Asgari Ücret Tespit Komisyonu ise işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşacak.
 
Yaklaşık 7 milyondan fazla insanı ve dolaylı olarak da ülkedeki hemen hemen her vatandaşı ilgilendiren yeni asgari ücretle ilgili süreç, yarın resmi olarak başlayacak.
 
Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret, işçi tarafından 5, işveren tarafından 5 ve hükümet temsilcilerinden 5 kişi olmak üzere toplam 15 kişilik heyet tarafından belirleniyor. Bu çerçevede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğindeki toplantıda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için TÜRK-İŞ temsil edecek.
 
İşveren heyetinin başkanlığını TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetinin başkanlığını ise Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar yapacak.
 
Komisyonda 4 işçi yer alacak
 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan ve en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için toplantılarda yer alacak olan TÜRK-İŞ heyetinde kasiyer, sağlık çalışanı, enerji işçisi ve karayollarında çalışan bir taşeron işçisi olmak üzere farklı meslek gruplarından asgari ücretle çalışan 4 işçi, milyonları ilgilendiren süreçte ilk kez komisyon içerisinde yer alacak.
 
Asgari ücretin belirlenme süreci
 
Milyonları ilgilendiren asgari ücret, işçi tarafından 5, işveren tarafından 5 ve hükümet temsilcilerinden 5 kişi olmak üzere toplam 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor.
 
Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında aralık ayında belirlenen tarihlerde toplanıyor.
 
Komisyona bakanlığın belirlediği üyeler arasından birisinin başkanlık ederken, en az 10 üyenin katılımı sonrası oy çokluğuyla karar veriliyor. Oyların eşitliği durumunda ise başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.
 
Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.
UB Group

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
akyazılı 8 ay önce2023-12-11 14:35:11

GELİR VERGİSİNİ İŞÇİDEN KALDIR KARDEŞİM.......ASGARİ ÜCRET 17.500 YAZIN KENARA

0
-0
54 KARAKOL 61 8 ay önce2023-12-11 08:18:29

Kaçıncı yüz yılda yız heryıl ol duğu gibi asgari ücret halen de bir başarı yapılamadı bu kadar asgari ücret li çalışanlar dünya yüzünde çalışan ların ahlarını ve haklarını özel lik le iş verenler ve kim haklarını alamayanların vay haline rabbim kim senin hakkını kim seye yedirmez Allah cc li doğrusu olanların yolunu daim eylesin inşallah amin ☝️

0
-0
Halkci 8 ay önce2023-12-10 20:41:37

Pazarlik degil cb ne isterse o olacak. Sanki onun dediginden baska bir sey oluyor.

0
-0
Hasan 8 ay önce2023-12-10 17:23:44

Kaldır vergi kesintisini millet bi rahatlasin 25 olsun birazda millet rahat etsin

0
-0
Altının ons fiyatı ve gram altın rekor kırdı
1 / 15
İstanbul Outlet

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Allday (süvari)2