Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
Kuzuluk Emlak

İkinci el eşya alırken dikkat

01-01-2020 14:50:46 - AKYAZI
1858 OKUNMA | 2816 HİT
İkinci el eşya alırken dikkat

Akyazı'da jandarma vatandaşları ikinci el eşya alırken fatura ya da ürünü satan kişinin kimlik bilgilerinin alınması konusunda uyardı.

AKYAZI PANJUR

İkinci el eşya alımında farkında olunmadan çalıntı eşya alınabileceği konusunda vatandaşları uyaran jandarma, bu durumda vatandaşın 'çalıntı eşya satın almak' suçlaması ile karşı karşıya kalınabileceğini kaydetti.

Vatandaşların ikinci el eşya alırken mutlaka faturasını da alması gerektiğini fatura olmaması durumunda ise satan kişinin kimlik bilgilerinin mutlaka alınması gerektiği uyarısını yaptı.

Suç Eşyasının Satılması, Satın Alınması veya Kabul Edilmesi Suçu Nedir?

Suç eşyasını satma, satın alma ve kabul etme suçu, daha önce işlenmiş olan herhangi bir suçtan elde edilen eşyanın “kabul edilmesi”, “satılması/devredilmesi” veya “satın alınması” seçimlik hareketleriyle işlenebilen çok failli bir karşılaşma suçudur. Halk arasında daha çok “çalıntı malı satın alma suçu” olarak bilinen bu suç tipi, sadece çalıntı malı değil, herhangi bir suçtan elde edilen tüm malları kapsamaktadır.

Suç eşyasını satma, satın alma veya kabul etme suçu, 5237 sayılı TCK md.165’de “Malvarlığına Karşı Suçlar” bölümünde düzenlenen ekonomik suçlardandır.

Ekip İnşaat & Hafriyat

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Akyazıda Grip Salgını
1 / 15
Ekmek Arası
Kök İş

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama