BİLAL SOYKAN EKREM YÜCE
Çetinler Kereste İnşaat Akyazı
AKYAZI BELEDİYESİ whatshapp
Foto Ferit Stüdyo

Fındıkçı bahçede aklı fiyatta

08-08-2018 12:59:44 - AKYAZI
2144 OKUNMA | 3209 HİT
Fındıkçı bahçede aklı fiyatta

Fındık hasadı 1 Ağustos itibariyle başladı. Fındık üreticisi bahçede hasat yapıyor ama aklı açıklanacak rekolte ve fiyatta.

Akyazu Nuh Halı Yıkama
Akyazı'da fındık hasadı devam ediyor. Bazı kesimlerde hasadı tamamlayan birçok üretici harmanlarda fındıklarını kurutmaya bıraktı.
Fınkçılar hasadı sürdürürken akılları açıklanacak fiyatta. Geçen sezon müdahale alımı yaparak fındık piyasasına giren Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Giresun kalite fındığa 10,50 TL, levant kalite fındığa ise 10 TL'den taban fiyat açıklamıştı.
 
TMO'nun bu sezon açıklayacağı taban fiyat ise üreticiler tarafından merakla bekleniyor.
Geçen sezon 137 bin ton fındık alımı gerçekleştiren Ofis, üreticilere 1,3 milyar TL ödeme yaptı.
 
TABAN FİYAT 14-15 TL'NİN ALTINDA OLMAMALI
 
Fındık hasadında yevmiyenin bu sezon 70-100 TL aralığında değiştiğini belirten üreticiler, açıklanmasını bekledikleri taban fiyatın üretim koşulları ve maliyetler gözetilerek hesaplanması çağrısında bulunuyor.
 
Son günlerde serbest piyasada fındık alımlarının 9-10 lira seviyelerinde olduğu yönünde.
 
Üreticiler, mevcut üretim şartlarında fındıkta taban fiyatın 14-15 TL’nin aşağısında olmaması gerektiğini savunuyor. Genel görüş, rekolte ve fiyatın üretici fındığını pazara indirmeden açıklanması yönünde.
 
İHRACATIN BÜYÜK BÖLÜMÜ TÜRKİYE'DEN
 
Dünya fındık üretimi ve ihracatının büyük kısmı Türkiye’de gerçekleşiyor. Dünyadaki toplam fındık üretiminin yüzde 65-70’ini karşılayan Türkiye, elinde çok stratejik ve değerli bir ürün bulunduruyor.
 
17 milyar dolar seviyelerindeki tarımsal ürün ihracatımızda fındık, geçen yılın verileriyle 1.88 milyar dolar ile tek başına yüzde 11 gibi önemli bir paya sahip.
 
Geçen yıl Türkiye toplam fındık ihracatının yüzde 59’unu natürel iç fındık, yüzde 17’sini işlenmiş fındık ve sadece yüzde 24’ünü ileri işlenmiş fındık olarak gerçekleştirdi.
 
Fındığın yüzde 80'i çikolata sanayinde, yüzde 10-12'si pastane ve bisküvi mamullerinde, geri kalanı ise kuru yemiş ve yağ sanayinde hammadde olarak kullanılıyor.
 
Fındığı bizden işlenmemiş hammadde olarak alıp, işleyerek katma değerli hale getiren ve markalı şekilde pazarlayan ülkelerin şirketleri bu piyasada söz sahibi oluyor.
İlhan Halı Yıkama Akyazı
Fındıkçı bahçede aklı fiyatta
Ekip İnşaat & Hafriyat
Fındıkçı bahçede aklı fiyatta
Fındıkçı bahçede aklı fiyatta
Fındıkçı bahçede aklı fiyatta

YORUM YAZ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.Üye değilseniz üye olmak için tıklayınız.Giriş yapmak için tıklayınız
Yongalık ve Taşburunda coşkulu karşılama
1 / 15
METEX HALI YIKAMA
Kuzuluk Tabiatpark

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama