ÖNCÜ DÖNER
Boss Tavuk

Ekmeğe zam olacak mı?

26-11-2021 14:11:37 - AKYAZI
Ekmeğe zam olacak mı?

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek maliyetinde ciddi artışlar olduğunu, esnafın zor durumda kaldığın söyledi.

Özgür Adımlar
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek zammı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
Ekmeğe zam tartışmalarına değinen Balcı, şunları söyledi:
 
Ekmek girdilerinde son 4 ayda ciddi artışlar meydana geldi. Ekmeğin ham maddesi olan undaki artışlar, fırıncı esnafımızı zor durumda bıraktı. Yalnız un fiyatı değil ekmek imalatındaki tüm girdilerde ciddi artışlar var. Bu yıl Haziran ayında un fiyatı 135 lirayken Eylül ayında 220 lira oldu.
 
Fırıncı esnafımızın ayakta kalabilmesi ve gerekse halkımızın temel gıda maddesi olan ekmekte mağdur olmaması konusunda ekmeğin kilo fiyatının 12 liranın üzerinde olmaması için çalıştık. Fakat un fiyatları şimdi 300-320 lira bandına çıktı.
 
200 GRAM EKMEĞİN 2.80 KURUŞ OLMASI GEREKİR
 
Balcı ‘'Maya fiyatı da 110 liradan 150 liraya çıktı. İşletme girdilerimize gelen farklardan dolayı, ekmekte bugün için fırıncı esnafımızın ayakta durabilmesi ve zarar etmemesi için kilogram fiyatının 14 lira olması gerekiyor. Bu da 200 gram ekmeğin, 2 lira 80 kuruştan satılması gerektiğini gösterir'' dedi ve şöyle devam etti:
 
Biz fırıncı esnafı olarak, bu hassas dönemden geçerken gerekli özveriyi gösteriyoruz. Tüketici olan halkımızın daha fazla mağdur olmaması için, ne gerekiyorsa yapıyoruz.. Bu fedakarlığı ve duyarlılığı un üreticileri ve sektördeki imalatçıların da göstermesi gerekiyor.
 
Un sanayicileri bu hassasiyeti göstermeyerek, fırıncı esnafımızın canını yakacak olurlarsa ve böyle devam edecek olursa gerekli denetim mekanizmaları çalıştırılmalı. Fahiş fiyat söz konusu olursa gerekenin yapması gerekiyor.
 
2,5 LİRA KURTARMIYOR
 
Türkiye’nin genelinde de 230 gramlık bir ekmeğin ortalama fiyatı 2-2,5 lira arasında seyrediyor. Ekmek üreticileri, bu fiyatların un ve buğday giderlerini karşılamadığını ve maliyetlerin giderek arttığını belirtiyorlar. Döviz kurlarında yaşanan artışlar, buğday rekoltesinin düşüklüğü, buğday stokçuluğu gibi nedenlerle un fiyatları son 8 ayda yüzde 85 arttı.
Nuray Gökçe photography
Ekmeğe zam olacak mı?
Elli4Park

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Vatandaş Kemal 2 ay önce2021-11-26 23:33:25

Ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin efendim.

1
-0
Akyaxili 2 ay önce2021-11-26 18:54:58

Akyazı beldemize acilen belediye ekmek fabrikası kurulması halkımız için en güzel hizmetlerden birisi olur..

1
-1
Akyazili 2 ay önce2021-11-26 15:09:54

Evet çok haklısınız herşeye zam gelir tepki yok ekmeğe gelince tepki var.bu ekmek neyden yapılıyor undan mayadan odundan ödün fiyatı çıkmış un fiyatı maya fiyatı mazot yani bide ekmegi dağıtacak ekmekçi yazık günahtır aa tabi bide posete koyacak ekmegi posette ayri bir zam uctu.ekmek zammını sorgulayanlar herşeyi sorgulasın işine geldiği gibi değil.isine gelmeyen evinde yapsın

1
-1
fırıncı bilo 2 ay önce2021-11-26 14:32:53

bu devirde ekmeğe zam yerine indirim yapan, hem devletinin hem milletinin yanında yer aldığını gösterir. hem bu dünya da hem de öbür dünyada kazanır. haydi fırıncı meslektaşlarım, dolara inat varmı siniz indirim yapmaya. türk milleti gücünü ekmekten aldı, bu güçle dünyaya hükmetti. boğazımızdan ekmeğimizi almalarına izin vermeyelim

3
-1
Bebemall Bebek'te Kampanya
1 / 15
İSTANBUL OUTLET

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama