Marmara Göz
ÖNCÜ DÖNER
Foto Ferit Stüdyo

Diyanet İşleri Başkanlığından Selefi-Vehhab’ açıklaması

19-07-2022 21:59:19 - AKYAZI
Diyanet İşleri Başkanlığından Selefi-Vehhab’ açıklaması

Cübbeli Ahmet Hoca' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Sakarya’da Tozlu Camii'nde Osman El Hamis’in verdiği vaaza tepki göstermişti.

Özgür Adımlar
Diyanet İşleri Başkanlığı, Selefi-Vehhabi fikir akımlarının Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet etmekle suçlanan haber ve paylaşımlarla ilgili bir açıklama yaptı.
 
'Cübbeli Ahmet' diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Sakarya’da bir camide Kuveytli Vahabi Şeyhi Osman El Hamis’in namaz kıldırıp vaaz vermesinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'nı eleştirmiş.
 
Diyanet'in görevini ihmal ettiğini söyleyen Ünlü, "Diyanet’e çok görev düşüyor, maalesef görevini tamamen ihmal etmiş vaziyette. Hükümet ne yapacak sana vazife vermiş diyanetsin ya. Camileri vermişsiniz Vahabilerin eline" diye konuşmuştu.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, konuya ilişkin çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı.
 
Açıklamada, “Son günlerde bazı medya mecralarında yer alan ve Başkanlığımızı ‘Selefî-Vehhâbî’ fikir akımlarının ülkemizde yaygınlaşmasına hizmet etmekle suçlayan haber ve paylaşımlar, gerçeği yansıtmaktan uzak olup son derece rahatsız edici ve üzücüdür” denildi.
 
Açıklamada, “Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘Kur’an-ı Kerim’ ve ‘Sünnet-i Seniyye’ çizgisinde sahih din anlayışını şiar edinmiş, din eğitimini ve irşat hizmetlerini bu çizgiden asla taviz vermeden yürütmenin gayreti içerisinde olan, ilkeleri sarih ve duruşu maruf bir kurumdur. Bu köklü kurum, ilim geleneğimizden aldığı müstesna mirasla, günümüz insanı ve gelecek nesillerimiz için İslâm’ın ana kaynaklarından beslenen sağlam bir itikadi ve ahlaki zeminin oluşması yolunda çalışmalarını sürdürmektedir. Başkanlığımız, başta cami ve Kur’an kurslarımız olmak üzere, hizmet verdiği her alanda sağduyulu ve tutarlı bir üslupla din hizmeti yürütmektedir. Zahiri, parçacı, ayrıştırıcı ve tekfir edici yorumlarla gelişen ve İslam’ın rahmet dini olduğu gerçeğini gözardı eden yaklaşımların bilhassa gençlerimizi ve geleceğimizi tehdit ettiğine dair Başkanlığımızın yayınları ve üst düzey açıklamaları olduğu ise malumdur. İfrat ve tefritten uzak, sade ve mutedil bir dini hayata rehberlik etmek, her türlü din istismarına ve fitne ateşine karşı müteyakkız davranarak toplumumuzu bilinçlendirmek, Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın vazgeçilmez görevidir. İslam dünyasında tefrika ve tezviratın açtığı yaralar böylesine büyümüşken, milletimizin birliğine ve ümmetin bütünlüğüne zarar verecek söylemlerden kaçınmak da her Müslüman’ın vazifesi olmalıdır” ifadelerine yer verdi.
Kobya İnşaat

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Timur 3 ay önce2022-07-20 23:24:09

Ülkeyi şimdide vahhabilere mi teslim edeceksiniz Allah belanızı versin

0
-0
Doğrucu 3 ay önce2022-07-20 23:16:16

Asıl tehlike sen ve senin görüşlerine taban tabana zıt Jet Sksiyle maruf ünlü dür..hemen bir olup diyanete Saldırı başlattınız..Diyanetin istikameti bellidir..burdan size ekmek çıkmaz başka kapıya ..

0
-1
Vatandaş Kemal 3 ay önce2022-07-19 22:28:31

Selefi Vahabi çizgisi hem İslam dini hem de ulusal güvenlik açısından zararlıdır. Cübbeli Ahmet Hoca yı tebrik ederim. Dünya görüşüm taban tabana zıt ama muhalefet partilerinin göstermesi gereken hassasiyeti bir tarikat şeyhi gösteriyor. İlginç.

2
-0
Akyazı'da hafızlığı tamamlayan 39 öğrenci için icazet programı
1 / 15
BELLONA
Akyazı Emlak

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

Çarşı Pazar