Kristal Zarina Moda 25012020
Aydın Metal
Akyazı Aktaş Sürücü Kursu

Camilerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma devri kapandı

17-12-2019 11:37:32 - AKYAZI
2627 OKUNMA | 4155 HİT
Camilerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma devri kapandı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, camilerde ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde ima ile namaz kılma devrini sonlandırdı.

Özgür Adımlar
Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu, camilerde ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma durumunu yeniden değerlendirdiğini duyurdu.
 
"CAMİ ADABINI VE CEMAAT RUHUNU BOZUYOR"
81 il valiliği ve il müftülüğüne yollanan yazılı metinle cami ve mescitlerde, tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma eyleminin uygun olmayan görüntüleri ortaya çıkardığı, cami adabını ve cemaat ruhunu bozduğu, cemaat içinde huzursuzluk ortaya çıktığı gerekçesiyle uygulamanın kaldırıldığını beyan etti.
 
Cami içinde sabit oturaklar ve müteşekkil müstakil mekanların oluşturulmasının cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığının da belirtildiği yazıda, sağlık problemleri gerekçesiyle normal şekilde namaz kılamayan bireyler için de açıklama yapıldı.
 
YERE OTURARAK KILMALARI UYGUN BULUNDU
Din İşleri Yüksek Kurulu'nun aşağıda yer alan görüşü uyarınca vaaz ve hutbeyle duyurulacak olan yeni kararlar ise şu şekilde:
 
"Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazı oturarak kılmaktır. Böyle kişilerin namazını kendi durumlarına göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılmaları uygun görülmüştür. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimselerin namaza ayakta başlamaları, rükûdan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapmaları, ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişilerin namaza ayakta başlamaları, secdeden sonra namazı oturarak tamamlamaları, namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıkların bu konuda meşru mazeret olarak görülmemesi, dini açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının, cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı, bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmalarının uygun görülmüştür."
 
CAMİLERDEKİ SABİT OTURAKLAR KALDIRILACAK
İma ile namaz kılanlar için daha önceki talimat uyarınca yer ayrılması uygulamasından vazgeçildiği ifadelerinin de yer aldığı yazılı açıklamada, cami ve mescitlerin içinde sabit oturaklardan müteşekkil müstakil mekanlar oluşturulmayacağı da açıklandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Cami ve mescitlerde ima ile namaz kılanlar için hazırlanan sabit oturaklar kaldırılacaktır. Camilerde ihtiyaç olması halinde sadece katlanabilir tabure kullanılabilecektir. Hiçbir şekilde oturması mümkün olmayacak tarzda mazereti olanlar katlanabilir taburesini alıp safların arasına girerek namazlarını kılacaklardır. Cami görevlileri tarafından engelli, yaşlı ve mazeret sahibi olan vatandaşlarımızın namazlarını oturarak veya tabure üzerinde nasıl kılacakları hususu titizlikle anlatılacaktır" ifadelerine yer verildi.
 
 
 
Ekip İnşaat & Hafriyat
Camilerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma devri kapandı
Ekip İnşaat & Hafriyat
Camilerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma devri kapandı

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Bence 1 ay önce2019-12-18 22:22:56

Allah ragzi olsun camiler kiliseye benzemisti

0
-0
İnsan 1 ay önce2019-12-18 04:51:36

Siz asıl camiye müzik aletleri sokan tef sokup islamda olmayan şeyleri yapanları yani tarikatları yasaklayın önce.Adamlar bildiğiniz camide dans ediyor zikir diye...

0
-2
Feride Cevhet 1 ay önce2019-12-18 04:51:28

Bankalara para çekmeye giderken alışverişe giderken bacakları acımıyo namaz kılmaya gelince ayakta duramıyorlar.ikincisi hocalardan suçlu çünkü namazı hızlı kıldırıyorlar herkes hemen egilib kalkmaya biliyor.

0
-0
Vatandaş 1 ay önce2019-12-18 04:50:38

Yav kardeşim Allahla kul arasına kim girebilir.Ne cami adabısı.Adamların engeli var yapamıyor.Önemli olan kılmak değil mi?Gözüyle bile namaz kılar isterse kime ne.!Adam istediği gibi camide ibadetini yapar,camiye geliyor diye teşekkür edeceğinize yaptığınıza bak

0
-1
cami cemaati 1 ay önce2019-12-17 20:14:23

Arkadaşlar biz kuranı kerime uymak ile yükümlüyuz .Bu ülkenin DİB bir konuda fetva verdi ise müslüman lara buna uymak düşer.Kendi kafasına göre takılmak değil.SAYGILAR

1
-1
Vatandaş Kemal 1 ay önce2019-12-17 19:34:56

Hz. peygamber döneminde minare yoktu. Hz. Peygamber döneminde mikrofon da yoktu. Bunu kabulleniyorsunuz da hasta insanın oturması mı zorunuza gitti? Saçmalamayin. Diyanetin fetvasınım zerre miktar önemi yok.

0
-2
musluman 1 ay önce2019-12-17 18:29:47

nedir bu rezillik yahuu her yer kiliseye donmus ,bizim dinimiz bize diyer dinlere benzememeyi buyuruyor Nitekim Hz. Peygamber (asm), nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabiye “Namazı ayakta kıl, güç yetiremezsen oturarak kıl, buna da güç yetiremezsen yan üzere yaslanarak kil"buyurmustur.

2
-0
Kenan 1 ay önce2019-12-17 14:36:36

Camiler kilise gibi oturakla dolu

3
-0
Sami olta 1 ay önce2019-12-17 13:56:45

İnşallah bu şekilde namaz koşanları yadırgayalar aynı duruma düşerse nasıl oluyomuş görürüler namaz kokan insan zate yere oturup kılabilse kılar

1
-3
Vergi memuru 1 ay önce2019-12-17 13:56:40

Diyanet işleri başkanının da makam koltuğu kaldırılsın bağdaş yapıp otursun o zaman çok daha güzel görünür bence.

1
-2
AKYAZILI 1 ay önce2019-12-17 12:31:46

ANLAMIYORUM CAMİİE YÜRÜYEREK GELİYOLAR YÜRÜYEREK GİDİYOLAR AMA OTURARAK NAMAZ KILIYOLAR YA SİZE OTURMAYIN DEMİYORLAR TABUREYE OTURMAYIN DİYOLAR NEDEN İNAT EDİYOSUNUZ KENARA GEÇ YERE OTUR BU KADAR BASİT ŞU GÖRÜNTÜYE Bİ BAKSALAR ANLARLAR KİLİSE GİBİ OLDUĞUNU.......

5
-1
Akyazılı gençlerden ilk galibiyet
1 / 15
Ala Optik
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama