MRC Yapı
PEYNİRCİ RAŞİT
Hacıoğulları Ramazan

ATSO Başkanı Bayraktar'dan Ramazan için çağrı

06-04-2021 19:59:58 - AKYAZI
1530 HİT
ATSO Başkanı Bayraktar'dan Ramazan için çağrı

ATSO Başkanı Z.Şinasi Bayraktar, kafe ve resroranların iftardan sonra bir iki saat sonra açık olmasının şletmeleri rahatlatacağını söyledi.

AKYAZI PANJUR
Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Z.Şinasi Bayraktar, kabineden çıkan kararların bir nebze olsun esnafı ve ticaret erbablarını mutlu ettiğini söyledi.
 
'Bu bizlerin beklemiş olduğu bir haberdi' diye konuşan Bayraktar; "Fakat ticaret erbablarımız geçmiş olduğumuz kısıtlama günlerinde özellikle gıda sektörü ve hizmet sektörü içinde bulunan tacirimiz ve ticaret erbablarımız kısıtlamalarda mağduriyet yaşamıştır.Bizler önümüdeki günlerde idrak edeceğimiz Ramazan ayı boyunca tekrar kapatılma sözkonusu olacaktır ve bu  sıkıntı yaşayan üyelerimizin mağduriyetini devam ettirecektir" dedi.
 
RAMAZAN ÖNCESİ AÇILMA BİR NEBZE OLSUN RAHATLATTI
 
Z.Şinasi Bayraktar, restoran ve kafeler ile ilgili şehrin haklı çalışmalarının alınan kararlara etkili olduğunu vurgulayarak şunları dile getirdi; “Uzun bir süredir şehrimizdeki kafe ve restoranların haklı süreçlerini kamuoyuna taşıdık. Gerçekleşen kabine toplantısından çıkacak kararları da hizmet sektörünün temsilcileri başta olmak üzere tüm mesleki tabanlı STK’lar olarak bizler de merakla bekliyorduk. Üyelerimiz başta olmak üzere şehrimizdeki tüm hizmet sektörünün sıkıntısı duyurabilmek adına Sakarya’nın tüm mesleki tabanlı sivil toplum kuruluşları olarak tek ses olarak ve tüm mecralardan konunun haklılığını dile getiren çalışmalar, sesimizi duyurmak için ziyaretler gerçekleştirdik."
 
15 GÜN ÖNCESİNDEN BEKLİYORDUK
 
Cumhurbaşkanı'nın yapmış olduğu açıklamaların şehirdeki kafe ve restoran işletmelerinin içinde bulundukları zor duruma bir nebze çare olsa da bu kararın 15 gün öncesinden çıkmasını beklediklerini anlatan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü; "yorduk. İl bazlı tedbir kararlarının hemen ardından halkımızın çabası ile turuncuya düşen Sakarya’daki işletmeler açılmayı daha öncesinde hak ediyorlardı. Ancak bu gelişmeler de işletmecilerimizi bir nebze rahatlatacaktır.
 
Ticaret erbaplarımız ve esnaflarımız sürecin başından beri HES kodu, ateş ölçme, yarı kapasite uygulaması ile hizmet verme taleplerini kamuoyuna duyurdular. Kafe ve restoranların açık veya kapalı olması ile vaka sayılarının artış hızının doğrudan bir ilgisi olmadığını bu 4 aylık süreçte görmüş olduk.
 
RAMAZAN ÇAĞRISI
 
Sakaryalı işletmeler kendi faaliyetlerini yürütmek ve toplum sağlığını korumak adına alınan kararlara harfiyen uyarak tüm önlemlerini alarak hizmet vereceklerdir, bundan kimsenin şüphesi ve tedirginliği olmasın.
 
Ramazan ayına kadar devam edecek olan bu uygulama süreçte yaşanan mağduriyetin telafisi ve giderilmesi anlamında yetersizdir.  En azından Ramazan ayında iftardan sonra bir iki saat daha kafe ve restoranlara yüzde 50 kapasite ile ve gerekli şartları sağlamaları halinde açık olma müsaadesi verilmesi işletmelerimizi rahatlatacaktır. Ayrıca bayram öncesi de haftasonu kısıtlamalarının kaldırılarak insanların alışveriş yapmaları ile yerel ticaretin canlanması sağlanabilir.
 
TALEPLER
 
Bu süreçte koca bir sektörün ayağa kalkması adına desteklerin aralıksız sürmesi gerekmektedir. Bu kapsamda kafe-restoran ve hizmet sektörünün daha da fazla kayba uğramaması adına taleplerimizi yinelemek istiyoruz.  Bir sektörün ayakta kalması adına bu taleplerin de dikkate alınarak sağlanması gerektiğini savunuyoruz dedi.
 
*En az 1 yıl geri ödemesiz finansman destek paketi verilmeli
*Destek paketlerindeki vergi ve SGK “borcu yoktur” şartları kaldırılmalı
*Emlak vergileri ,ilan reklam ve ÇV , çöp vergileri en az 1 dönem alınmamalı
*Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşındaki prim gün şartları kaldırılmalı
* Yemek Sepeti, Getir, Multinet ve SODEXO gibi kurumların aldığı komisyon oranları düşürülmeli
* Kira anlaşmazlıkları çözüme kavuşturulmalı
* SGK ve vergi ödemeleri sürecin olumsuz etkileri bitene kadar alınmamalı
* Yüzde 1 KDV oranı 2021 yılında da devam ETMELİ, stopaj ve muhtasar vergileri alınmamalı
* Elektrik, su ve doğalgaz faturaları süreç bitene kadar ertelenmeli
*Sektör bazlı icralar durdurulmalı ve çeklerin yazılması engellenmeli
*Büyükşehir ve İlçe belediye başkanlarımızla görüşülüp, belediyeler tarafından alınan ödemeler ertelenmeli ve en az bir dönem alınmamalı
Elli4Park

YORUM YAZ

ADINIZ SOYADINIZ:
YORUMUNUZ:
Acil vaka 2 hafta önce2021-04-07 09:51:41

Vakalar 50 bine dayanmisken bu öneri aklıselim değil başkan

1
-0
Recep CİHAN 2 hafta önce2021-04-07 06:30:32

Teravih namazları yasak iftardan sonra Cafe restoranlar açık olsun. Yok canım Cafe restoranlar gündüz de açık olsun. Belki içeride mukavele okurlar. Artık bırakın vazgeçin koltuk sevdasından da işin ehli olan insanlar otursun

3
-0
akyazı 2 hafta önce2021-04-06 23:29:37

Başkan Akyazıda 1000 kişi karantinada sen cafeler restoranlar açılsın diyorsun

2
-0
eleman 2 hafta önce2021-04-06 22:14:21

esnafın hali perişan. yüzyıllık markalar bu süreçte eridi. günlük vaka sayıları hergün rekor kırıyor. para basarak ne ekonomiyi ne de yurttaşı virüsten koruyamadık. bu süreç başarısız yürütüldü.

2
-0
İyi güzel de 2 hafta önce2021-04-06 20:56:16

Sağlık örgütünün tavsiyelerine uyulmadı. Sizi dinlemezler

1
-0
Estanbul Güzellik Salonunda Kampanya
1 / 15
İSTANBUL OUTLET
Deniz Mobilya

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama

özmert baştan villas