Beşkardeşler Multi2
BALIKÇI HÜSEYİN
Akyazı Emlak

SARIKAMIŞ YÜRÜYÜŞLERİ

2019-01-07 14:44:20 - Mehmet TAŞTAN
603 OKUNMA

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Merkezleri her yıl ‘Gençlik Şühedanın İzinde ‘ diyerek, Sarıkamış Şehidleri için anma yürüyüşleri düzenliyor.

Her yıl 81. ilde aynı anda gerçekleştirilen 'Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü' bu yıl da ilimizde düzenlenen yürüyüş programı ile gerçekleştirilerek, Sarıkamış şehidlerimiz saygı ve rahmetle anıldı.

‘’Beyaz Hüzün’’ dediğmiz, binlerce askerimizin Sarıkamış’ta donarak şehid olduğu o hüzün bir kez daha genç yüreklerde hissettirilerek,yaşatıldı.

Akyazı ilçemizde de,  Akyazı Belediyesi Tiyatro Topluluğu’nun daha önce izlediğim yüreğimi sızlatan Şehid Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk’ün hayatını anlatan programları,izleme fırsatı bulamadığım, izleyebilseydim aynı duyguları yaşayacağıma inandığım Akyazı SGM’de sergilenen "Sarıkamış-1914 Beyaz Ölüm Kar Çiçekleri" oyunlarında, Sarıkamış şehitlerinin kahramansı destanı bir kez daha sahnelenerek hatırlanırken, ayrıca düzenlenen ‘Kuzuluk’tan- Aksartepe’ye ‘  yürüyüşü ile Sarıkamış Şehidlerimiz rahmetle yâd edildi.

Katılmayı arzuladığım fakat rahatsızlığım dolayısı ile katılamadığım bu programlar ve yürüyüşler sonrasında, okunan Kuran-ı kerimler ile yapılan dualar ve konuşmalar da, şehidlerimiz rahmetle hatırlanırken, gözler mahzunlaşarak, beyaz bir hüzne bir kez daha büründü…

Bu organizasyonların fikir babalarına bir kez daha teşekkür ediyor, Sarıkamış şehidlerimizi rahmet ile yâd ediyorum…

MERAKLI BEKLEYİŞTE SON HAFTA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, bir televizyon kanalında katıldığı programda“Yerel seçimler için aday belirleme sürecinde görevlendirilen arkadaşlarımız, kentlerde tebdili kıyafetle halkın nabzını tuttu. Bir hafta içinde bütün adaylarımızı açıklamış olacağız" dedi.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın bu hafta sonu ilimize gelişi ile Sakarya’nın ilçe adaylarının kimlerin olacağı konusunda ki belirsizlik bitmiş olacak.

Ak Partiden İl yönetiminden yapılan açıklama ile Karasu’da düzenlenecek olan program sonrası Serdivan Kapalı Spor salonunda  Sakarya’nın yeni ilçe Belediye Başkan Adayları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.

Şu ana kadar Ak Parti Genel Merkezinden dışarı sızan, net olan hiç bir bilgi yok.

Bizde görüş alışverişinde bulunduğumuz siyasilerden elde ettiğimiz bilgileri yorumlayarak yazıyoruz.

MHP ‘nin Sakarya’da tüm ilçelerde seçime girme isteği tüm herkesin malumu.

Bu konuda genel merkeze taleplerini iletmişler.

Cumhur İttifakı doğrultusunda ise bazı ilçelerin kendilerine bırakılmasını istiyorlar.

MHP’nin 2014 yerel seçimlerinde en yüksek oy aldığı ilçeler Ferizli, Hendek, Söğütlü görünüyor.

Geçen yerel seçimlerin neticesine göre Ak Parti ise Sakarya’da tüm ilçelerde seçime kendi adayı ile gitme isteğinden vazgeçmiyor.

Bu konuda son söz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın.

12 Ocak’ta sızan bilgiler ile Sakarya’da merakla beklenen aday listesi ve ittifakın durumuda belirsizliğini kaybederek,Cumhurbaşkanının son açıklamaları ile netleşir.

SEYYİD AHMED ARVASİ

Türkiye Gazetesinde yazdığı köşesinde ki yazıları ve okuduğumuz kitapları ile bizlerin gençlik dönemlerinde üzerimizde derin izler bırakan Seyyid Ahmed Arvasi hocamızı vefatının 30.yılında hatırlamadan geçmeyelim istedim.

Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen sevenleri ve ülkücü gençlik O’nu unutmuyor…

 

Arvasi Hoca bundan 30 yıl önce 31 Aralık 1988'de aramızdan ayrılmıştı.

 

Seyyid Ahmed Arvasi hoca, evlad-ı resul olup ve yazmış olduğu 'Türk - İslam Ülküsü' isimli üç ciltlik eseriyle yetişen gençliğe büyük ışık tutmuş, imanlı bir gençliğin yetişmesine vesile olmuştur.

 

“Ben, İslam iman ve ahlakına göre yaşamayı en büyük saadet bilen, büyük Türk Milleti’ni iki cihanda aziz ve mesut görmek isteyen ve böylece “İslam’ı gaye edinen”Türk milliyetçiliği şuuruna sahibim.

 

İnanıyorum ki, hem Türk, hem Müslüman olmak, hem de muasır dünyaya öncülük etmek mümkündür. Ecdadımız bütün tarihleri boyunca bunu denediler ve başarılı oldular. O halde bizler niye bu tarihi misyonumuzu yerine getirmeyelim?”

 

Arvasi Hoca Türkiye Gazetesindeki yazıları ile gönlümüze bir pencere açmıştı…

 

Eserleri ise bir mektep hüviyetinde idi…

 

Allah rahmet eylesin…

KISSADAN HİSSE

Kasabanın birinde zengin bir tüccar yaşarmış.

 

Öleceği vakit vasiyetinde:

 

'Ben mezara konulduğum gün kim gelir benimle bir gece

 

mezarda kalırsa ona servetimin yarısını bırakacağım.' demiş.

 

Çoluğu çocuğu, akrabaları servetin yarısı bırakılmasına rağmen bunu yerine getiremeyeceklerini düşünüyorlarmış. Kısa bir müddet sonra adam ölmüş.

 

Adamın vasiyeti kasabada zaten meşhurmuş. Bunu duyanlardan biri de kasabanın en ücrâ köşesinde yaşayan hamalmış. Adamın öldüğü haberini duyunca yakınlarına kendisinin bir gece mezarda kalabileceğini söylemiş. Bunun üzerine cenaze merasiminden sonra hamalı da adamla birlikte kabre koymuşlar.

 

Hamal: 'Zaten bir tane ipim bir tane de küfem var. Kaybedecek bir şeyim yok. İyi ettim de bu adamla buraya girdim. Çıktığımda kasabanın hatırı sayılır insanlarından biri olacağım.' diye düşünüyorken bir gürültü kopmuş ve dünyada daha önce hiç karşılaşmadığı yüzlere orada rastlamış.

 

Gelen melekler aralarında konuşuyorlarmış: 'Bu ölü olan zaten elimizde. Onu istediğimiz vakit hesaba çekebiliriz. İlk önce şu canlı olandan başlayalım.'

 

Adam tir tir titriyorken başlamış melekler art arda sorular sormaya: 'Söyle bakalım ey falan oğlu filan. Küfenin ipini nereden buldun? Satın aldıysan ne kadara aldın? Kimden aldın? Aldığın kişiyi dolandırdın mı? Hakiki değerinde mi verdin ücretini?'

 

Adamın dili dolanıyor sorulan sorulara cevaplar bulmaya çalışıyor ancak, o cevap verdikçe ip ile ilgili bir başka soru ile karşılaşıyormuş.

 

Gün ağarırken zengin adamın akrabaları gelmiş ve adamı mezardan çıkarmışlar:

 

- Artık kasabanın sayılı zenginlerindensin. Anlat bakalım bir gece mezarda kalmak nasıl bir duygu?

 

Hamal:

 

- Aman, lanet gitsin! İstemiyorum! Bütün mal mülk sizin olsun! Ben bir ipin hesabını sabaha kadar veremedim, o kadar malın hesabını kıyamete kadar veremem herhalde...

 

Ne kadar seversen sev, bir gün ayrılacaksın. Ne kadar toplarsan topla, bir gün bırakacaksın. Ne kadar yaşarsan yaşa, bir gün öleceksin. Ne yaparsan yap, bir gün hesabını vereceksin.(Tarih Arşivi)

 

GÜLÜMSE BİRAZ

Bir gün Ahmet'le Ali okula gidiyorlarmış.

Ahmet Ali'ye:

-Hatırlıyor musun? Hani dün öğretmen yağmurda yağsa güneşde açsa sınav yapacağım demişti.

Ali:

-Evet, ne oldu ki?

Ahmet:

-Görmüyor musun? Kar yağıyor.

 

ÖZLÜ SÖZ

Vefa'sı olmayanın,

Sefa'sı olmaz...

Diğer Yazıları

Pitbull besleyene 7 bin 802 lira ceza
1 / 15
Elli4Park
BENİM DÜNYAM ANAOKULU

YAZARLARIMIZ

   

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK YORUMLANANLAR

AKYAZI HABER

Arşiv Haber Arama